EnglandAnglia
Liga NaționalăLiga Națională
Etapa 12

Scunthorpe vs Forest Green Rovers Pronostic și Sfaturi de Pariuri

Attis Arena, Scunthorpe

Pronosticurile noastre: Forest Green Rovers — Câștigă (39%); Peste 2.5; Ambele echipe: Da.

Sfaturi de pariere

36%
24%
39%
ScunthorpeRemizăForest Green Rovers
Rezultat
Forest Green Rovers
@ 2.14
40%
Total goluri
Peste 2.5
@ 1.49
62%
Dublă șansă
Acasă/Afara
@ 1.24
37%
Handicap asiatic
H. Oaspeți -0.25
@ 1.55
65%
Primul Timp
Remiză
@ 2.31
38%
HT/FT
Remiză/Oaspete
@ 6.00
16.7%
Scor exact
1:2
@ 8.00
12.5%

Piețe suplimentare

Total corner-uri
Peste 9.5
@ 1.52
60.4%
Goleador oricând
Danny Whitehall
43.5%@ 2.30
Kairo Mitchell
43.5%@ 2.30
Nick Haughton
43.5%@ 2.30
Mees Rijks
40.0%@ 2.50
Jose Marquez
40.0%@ 2.50
D'Mani Mellor
40.0%@ 2.50
Cotele actualizate la fiecare oră
Ponturile recalculat la fiecare 2 ore
Blocat cu 2 ore înainte de start

Analiză de experți

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Fondator și analist principal
60.3% 30+ ani
11 min citit

Pe gazonul de la Attis Arena din Scunthorpe, sâmbătă seara, la ora 17:00 (EEST, ora României), se va disputa un meci în care dinamica clasamentului spune aproape totul. Scunthorpe ocupă poziția a 21-a, cu doar 10 puncte adunate după 11 etape, și se află în plină luptă pentru evitarea retrogradării. ...

Citește analiza completă

Statistici Cheie

Scunthorpe4
1Remize
4Forest Green Rovers
2.78Medie Goluri
44%Ambele Echipe Marchează
33%Peste 2.5
24 ian. 2026Scunthorpe3-2Forest Green Rovers
13 sept. 2025Forest Green Rovers1-1Scunthorpe
2 apr. 2022Forest Green Rovers1-0Scunthorpe
16 oct. 2021Scunthorpe0-2Forest Green Rovers
17 apr. 2021Forest Green Rovers3-2Scunthorpe
Vezi toate întâlnirile

Cote

Casa de pariuri1X2
1xBet2.574.162.36
Bet3652.003.701.73
Betano1.953.701.80

Analiză completă

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Fondator și analist principal
60.3% Rată Câștig «Pariul Nostru»
30+ Ani de Experiență
16.2k Predicții Urmărite
Scunthorpe vs Forest Green Rovers — pronostic și avancronică meci
Scunthorpe
DVDDD
Formă recentăvs
Forest Green Rovers
DEVVE

Scunthorpe – sub presiunea clasamentului – primește vizita lui Forest Green Rovers Rovers în etapa a 12-a

Pe gazonul de la Attis Arena din Scunthorpe, sâmbătă seara, la ora 17:00 (EEST, ora României), se va disputa un meci în care dinamica clasamentului spune aproape totul. Scunthorpe ocupă poziția a 21-a, cu doar 10 puncte adunate după 11 etape, și se află în plină luptă pentru evitarea retrogradării. De partea cealaltă, Forest Green Rovers Rovers traversează o perioadă mai liniștită, situată pe locul 13, cu 15 puncte și fără o miză directă de clasament în acest moment.

Motivația diferențiază cele două echipe înainte de fluierul de start. Scunthorpe vine după un parcurs oscilant în ultimele meciuri, cu o formă recentă marcată de înfrângeri și victorii alternante, dar cu un impuls interior generat de miza uriașă a fiecărui punct câștigat. Forest Green Rovers Rovers, cu o formă recentă constantă bazată pe remize și o singură înfrângere, are o postură relaxată în comparație, însă absența unei presiuni imediate poate lucra în ambele sensuri. Cotele oferite de Bet365 plasează echipa oaspete ușor în avantaj: Scunthorpe la 2.62, remiza la 3.6, iar Forest Green Rovers Rovers la 2.25 pe piața 1X2 – un echilibru care reflectă incertitudinea unei întâlniri între o formație disperată să scoată puncte și un adversar care își permite să joare liber.

Istoria recentă a duelurilor directe: Echilibrul perfect între Scunthorpe și Forest Green Rovers Rovers

Din cele nouă întâlniri directe disputate între cele două formații, raportul este perfect echilibrat: câte patru victorii pentru fiecare echipă și o singură remiză. Acest balans aproape identic demonstrează că, indiferent de contextul sezonului sau de forma actuală, cele două cluburi se anulează reciproc în mod constant. Primele patru meciuri din eșantion au favorizat clar formația vizitatoare, însă dinamica s-a schimbat dramatic în întâlnirile recente, unde Scunthorpe a reușit să întoarcă rezultatele în favoarea sa.

Ultimele două dueluri au oferit spectacol: remiza 1-1 din septembrie 2025 a fost urmată de victoria spectaculară a gazdelor, scor 3-2, în ianuarie 2026. Aceste rezultate au întrerupt o serie de trei victorii consecutive ale celor de la Forest Green Rovers Rovers în această rivalitate, demonstrând că Scunthorpe a găsit o modalitate de a-și depăși rivala în perioada recentă. Mediapunctului de 2,78 goluri per meci este susținută de oscilațiile mari între scoruri strânse (1-0, 1-1) și partide cu patru sau cinci reușite (3-2, 3-2).

Procentajul BTTS de doar 44% indică o tendință defensivă în această rivalitate, cu cel puțin una dintre echipe reușind frecvent să-și păstreze poarta intactă. Forest Green Rovers Rovers a demonstrat o soliditate defensivă deosebită în seria sa victorioasă din 2021-2022, câștigând de două ori la zero. Totuși, ultimele două întâlniri au sfidat această tendință, cu peste 3,67 goluri marcate în medie, sugerând o posibilă schimbare de abordare tactică sau o vulnerabilitate crescută în defensivă pentru ambele formații.

Lupta pentru supraviețuire: cum vor aborda cele două formații întâlnirea de la Attis Arena

Scunthorpe intră în această confruntare de pe Matchday 12 cu un moral afectat de seria de rezultate negative și cu nevoia disperată de a aduna puncte pentru a ieși din zona retrogradării. Echipa va trebui să-și regândească abordarea tactică, concentrându-se pe o defensivă solidă și pe tranziții rapide. Forest Green Rovers Rovers, deși într-o poziție mai confortabilă în clasament, nu poate neglija importanța acestui meci, mai ales că vine după un rezultat pozitiv în runda anterioară. Diferența cheie va fi presiunea psihologică: Scunthorpe joacă cu spatele la zid, în timp ce oaspeții au libertatea de a juca liber și dezinhibați.

Din punct de vedere tactic, Scunthorpe va încerca să controleze centrul terenului, folosind pase scurte și triangulații pentru a-și construi atacurile. În schimb, Forest Green Rovers va exploata spațiile lăsate de echipa gazdă, folosind contraatacuri rapide și pase decisive în profunzime. Absența unor jucători cheie din lotul Scunthorpe ar putea afecta capacitatea echipei de a susține presiunea pe care o va genera Forest Green Rovers pe parcursul celor 90 de minute. Forma recentă a gazdelor, marcată de înfrângeri consecutive, sugerează o vulnerabilitate tactică ce poate fi exploatată de un adversar care vine cu încredere.

Conform cotelor oferite de Bet365, Scunthorpe are o cotă de 2.62 pentru victorie, remiza este la 3.6, iar Forest Green Rovers Rovers este creditată cu 2.25. Aceste cifre reflectă un ușor avantaj pentru vizitatori, însă presiunea enormă care stă pe umerii Scunthorpe poate transforma această întâlnire într-un scenariu imprevizibil. Meciul de la Attis Arena, programat sâmbătă la ora 17:00, va fi decis în mare parte de capacitatea echipei aflate în zona retrogradării de a-și gestiona emoțiile și de a rămâne fidelă planului tactic stabilit.

Forma actuală și ritmul rezultatelor: Scunthorpe caută stabilitate, Forest Green Rovers vine cu încredere după victorii consecutive

Scunthorpe traversează o perioadă marcată de inconsistență, cu forma recentă LWLLW care reflectă dificultățile echipei de a construi un momentum pozitiv. Echipa ocupă poziția 21 în clasament cu doar 10 puncte adunate în primele 11 runde, iar statisticile defensivă lasă de dorit: 1.8 goluri primite în medie pe meci și doar 10% șanse de a termina un meci fără să încaseze gol. Singura rază de lumină vine din victoria categorică, scor 4-1 împotriva celor de la Hartlepool, dar aceasta a fost precedată de eșecuri dureroase precum înfrângerea 0-3 în deplasare de la Barrow și cea 0-1 de la AFC Hornchurch. Deși echipa a reușit un succes valoros, scor 2-0 în deplasare la Sutton United, incapacitatea de a construi o serie de rezultate pozitive rămâne problema centrală a formației.

Forest Green Rovers Rovers se află într-o poziție mai confortabilă, situată pe locul 13 cu 15 puncte și cu forma DDLDW care indică o echipă greu de învins, dar care încă nu a reușit să transforme remizele în victorii. Ultimul rezultat a fost o victorie convingătoare, scor 4-0 acasă cu Gateshead, ceea ce le oferă încredere înaintea deplasării la Scunthorpe. În meciurile recente, Forest Green Rovers a arătat o capacitate ofensivă solidă, reușind remize spectaculoase 3-3 în deplasare la Sutton United și 1-1 acasă cu Wealdstone, dar și o înfrângere dureroasă, 1-3 acasă cu Boston United care a expus probleme în defensivă. Cu o medie de 1.4 goluri marcate pe meci și 1.6 primite, echipa prezintă un echilibru aceptabil, deși procentajul de clean sheet-uri de doar 20% ridică semne de întrebare.

Din punct de vedere al clasamentului formă, Forest Green Rovers Rovers deține un avantaj clar, 54% față de 46%, reflectând o constanță superioară în rezultate. În ceea ce privește atacul, Scunthorpe are un mic avantaj procentual, 53% comparativ cu 47%, datorită exploziilor offensive precum victoria 4-1 cu Hartlepool, dar în zona defensivă diferența este covârșitoare: Forest Green Rovers domină cu 64% față de doar 36% pentru Scunthorpe. Acest ecart se explică prin faptul că Scunthorpe a încasat gol în 50% dintre meciuri, iar Forest Green Rovers BTTS a fost activ în 60% dintre partide, ceea ce sugerează că ambele echipe au tendința de a marca și de a încasa goluri în aceeași dispută. Ofertele actualizate ale bookmakerilor vor trebui să reflecte superioritatea generală a oaspeților, dar forma imprevizibilă a gazdelor poate crea oportunități de valoare pe anumite piețe secundare.

Scunthorpe – Forest Green Rovers: Unde se ascunde valoarea în cotele acestui duel din Matchday 12

Partida de sâmbătă de la Attis Arena reprezintă o întâlnire între două formații aflate în situații contrastante în clasamentul Ligii Naționale. Scunthorpe ocupă poziția a 21-a cu doar 10 puncte adunate în primele 11 etape, suferind 7 înfrângeri din cele 11 runde disputate. Forest Green Rovers Rovers, situată pe locul 13, a acumulat 15 puncte și traversează o formă mai stabilă, cu 4 victorii și 3 rezultate de egalitate. Cotele oferite de casele de pariuri reflectă această diferență de valoare, însă calculul nostru sugerează că piața ar putea subaprecia anumite scenarii în acest duel.

Analizând cotele 1X2, observăm că echipa oaspete primește o probabilitate implicită de aproximativ 39,5%, ceea ce corespunde unei cote de 2,30 la majoritatea operatorilor. Totuși, cea mai bună cotă disponibilă pentru un succes al lui Forest Green Rovers Rovers este 2,49 la Pinnacle, ceea ce înseamnă o marjă semnificativă față de media pieței. Pentru gazde, cea mai avantajoasă opțiune este 2,75 la Betano, iar pentru remiză, 4,08 la 1xBet reprezintă cea mai bună valoare disponibilă. Aceste diferențe de cote între bookmakeri oferă oportunități pentru pariori să maximizeze potențialele câștiguri prin compararea prețurilor înainte de a plasa un bilet.

Previziunile noastre plasează victoria oaspeților cu o încredere de 40%, ceea ce face din Scunthorpe o alegere riscantă în ciuda avantajului propriului teren. Echipa de acasă are un golaveraj negativ și se află în zona inferioară a clasamentului, ceea ce sugerează dificultăți în a converti ocaziile în victorii. Pariul DC 12, care acoperă atât victoria gazdelor cât și pe cea a oaspeților (remiza este exclusă), prezintă o probabilitate de succes de 37%, oferind o alternativă prudentă pentru cei care doresc să evite riscul asociat unui pariu simplu pe 1X2.

Unde identificăm cea mai mare valoare este în piața BTTS,unde indicele de încredere atinge 63%. Ambele echipe au demonstrat vulnerabilități defensive în această stagiune, iar Scunthorpe a înscris în cele mai multe dintre meciurile sale recente. Similar, OVER 2,5 primește o probabilitate de succes de 60%, reflectând tendința ambelor formații de a produce meciuri cu cel puțin trei goluri. Aceste două piețe combinate reprezintă direcția noastră principală de analiză pentru această întâlnire din Matchday 12.

Ah, Cs și pariul pe marcator: piețe alternative de luat în considerare

Pentru pariorii care caută oportunități dincolo de piața 1X2 standard, modelul nostru identifică câteva opțiuni atractive. Pe piața AH, unde Scunthorpe primește un handicap de +0.25 goluri, echipa vizitatoare din Forest Green Rovers Rovers este favorită la o cotă de 1.55, cu o încredere de 65%. Această linie reflectă diferența de formă dintre cele două echipe, Forest Green Rovers Rovers ocupând o poziție mai bună în clasament și având un parcurs mai constant în deplasări. Pariul AH este util mai ales când echipa cu forma mai bună joacă în deplasare, eliminând riscul unei remize prin împărțirea handicapului.

Piața CS oferă un potențial de câștig semnificativ, iar cel mai probabil rezultat conform modelului nostru este 1-2 pentru oaspeți, la o cotă de 8.00, cu o probabilitate estimată de 13%. Deși această probabilitate poate părea modestă, raportul risc-recompensă face din acest pariu o opțiune interesantă pentru cei care doresc să combine mai multe selektii într-un parlay cu stake mai mic. Trebuie menționat că în meciurile dintre echipe cu forme diferite, scorurile mai mari tind să apară mai frecvent.

Pentru pariorii care preferă piața marcatorilor, Danny Whitehall reprezintă cea mai bună opțiune din acest meci, cu o cotă de 2.30 și o probabilitate de 43% să înscrie oricând pe parcursul partidei. Încrederea de 43% este cea mai ridicată oferită de model pentru acest meci, ceea ce sugerează că jucătorul are șanse rezonabile să-și continue forma bună. Pariul pe marcatori rămâne o piață volatilă, dar cu valoare adăugată atunci când informațiile despre echipă și forma jucătorilor sunt favorabile.

Apelul nostru final pentru Scunthorpe – Forest Green Rovers Rovers

Analizând forma recentă a ambelor echipe și diferența de clasament dintre ele, alegem victoria oaspeților de la Forest Green Rovers Rovers ca principală selecție pentru acest meci din etapa a 12-a. Cotele oferite de bookmaker reflectă superioritatea trupei vizitatoare, care ocupă poziția a 13-a cu 15 puncte, în timp ce Scunthorpe se află pe locul 21 cu doar 10 puncte. Recomandarea principală rămâne BTTS: da, cu o încredere de 63%, urmată de pariul pe peste 2.5 goluri la 60% încredere, ambele opțiuni fiind susținute de tendințele offensive ale formațiilor.

Chiar dacă Scunthorpe beneficiază de avantajul terenului propriu, forma slabă din ultima perioadă – șapte înfrângeri în acest sezon – sugerează că defensiva lor va avea dificultăți în a face față presiunii ofensive a lui Forest Green Rovers Rovers. Combinația dintre BTTS și peste 2.5 oferă un raport risc-beneficiu atractiv pentru pariori, ținând cont de statisticile actuale ale echipelor înainte de fluierul de start de la Attis Arena.

Selecția noastrăDaAmbele echipe marchează@1.46 · 63%
Cea mai bună valoareForest Green RoversRezultatul meciului (1X2)@2.13 · 40%
Pronosticurile noastre: Scunthorpe vs Forest Green Rovers — Forest Green Rovers — Câștigă (39%); Peste 2.5; Ambele echipe: Da

Întrebări Frecvente

Scunthorpe vs Forest Green Rovers: cine este favorit la victorie?
Modelul nostru prezice Forest Green Rovers cu 40% încredere pe baza formei actuale, a istoricului și a analizei statistice.
Care este predicția Mijlocul meciului pentru Scunthorpe vs Forest Green Rovers?
Pontul nostru de Mijlocul meciului este Remiză cu 38% încredere.
Scunthorpe vs Forest Green Rovers: care este pontul nostru de PR/FS?
Pontul nostru de PR/FS este X/2 cu 17% încredere.
Care este predicția Cornere pentru Scunthorpe vs Forest Green Rovers?
Pontul nostru de Cornere este Peste 9.5 cu 60% încredere.
Câte goluri în Scunthorpe vs Forest Green Rovers?
Ne așteptăm la Peste 2.5 goluri (62% încredere), pe baza statisticilor ofensive și defensive.
Când și unde se joacă Scunthorpe vs Forest Green Rovers?
Scunthorpe vs Forest Green Rovers are loc pe 3 oct. 2026 la Attis Arena.

Informații suplimentare

#EchipaPVELGFGAGDpuncteFormă
1Boreham WoodBoreham Wood1614204417+2744
2Harrogate TownHarrogate Town1610243423+1132
3SouthendSouthend168533827+1129
4AFC FyldeAFC Fylde169253024+629
5Yeovil TownYeovil Town168443520+1528
6WorthingWorthing168443225+728
7AltrinchamAltrincham169162424028
8CarlisleCarlisle167543223+926
9BarrowBarrow157442619+725
10FC Halifax TownFC Halifax Town167362820+824
11Sutton UnitedSutton United167362021-124
12WokingWoking166372524+121
13Kidderminster HarriersKidderminster Harriers165651716+121
14Aldershot TownAldershot Town166371919021
15AFC HornchurchAFC Hornchurch167091826-821
16Forest Green RoversForest Green Rovers145452324-119
17EastleighEastleigh165471925-619
18WealdstoneWealdstone165382329-618
19Boston UnitedBoston United165382129-818
20TamworthTamworth155282532-717
21HartlepoolHartlepool1650111827-915
22Solihull MoorsSolihull Moors1641111940-2113
23ScunthorpeScunthorpe1531111930-1110
24GatesheadGateshead151113934-254
Liga Campionilor
Liga Europa
Liga Conferințelor
Retrogradare

Formă Detaliată & Meciuri Recente

Scunthorpe
DVDDD
10Jucat
3Victories
0Remize
7Înfrângeri
Puncte/Meci0.9
Proc. de Victorie %30%
Goluri/Meci3.3
Medie Goluri1.4
Medie Concediate1.9
Ambele Echipe Marchează60%
Fără goluri primite10%
Nu a marcat30%

Meciuri Recente

31 oct.Dla Boston United1-2
27 oct.Dla Tamworth1-4
24 oct.Dvs Woking2-3
17 oct.Vla Boston United3-1
10 oct.Dla AFC Fylde0-2
Forest Green Rovers
DEVVE
10Jucat
3Victories
5Remize
2Înfrângeri
Puncte/Meci1.4
Proc. de Victorie %30%
Goluri/Meci3.5
Medie Goluri2.1
Medie Concediate1.4
Ambele Echipe Marchează60%
Fără goluri primite40%
Nu a marcat10%

Meciuri Recente

31 oct.Evs Harrogate Town2-2
28 oct.Vvs Eastleigh2-0
20 oct.Vvs Chesham United5-0
17 oct.Ela Chesham United0-0
10 oct.Dvs Hartlepool2-4

Istoricul Întâlnirilor

Statistici de Pariuri

MetricăValoare
Total Meciuri9
Medie Goluri2.78
Ambele Echipe Marchează44%
Peste 2.5 Goluri33%
Peste 1.5 Goluri78%

Goluri pe Echipa

EchipaTotalMedie
Scunthorpe121.33 pe meci
Forest Green Rovers131.44 pe meci

Fără goluri primite

EchipaFără goluri primite
Scunthorpe3 (33%)
Forest Green Rovers2 (22%)
24 ian. 2026Liga NaționalăScunthorpe3-2Forest Green Rovers
13 sept. 2025Liga NaționalăForest Green Rovers1-1Scunthorpe
2 apr. 2022Liga 2Forest Green Rovers1-0Scunthorpe
16 oct. 2021Liga 2Scunthorpe0-2Forest Green Rovers
17 apr. 2021Liga 2Forest Green Rovers3-2Scunthorpe
10 oct. 2020Liga 2Scunthorpe1-4Forest Green Rovers
22 feb. 2020Liga 2Scunthorpe1-0Forest Green Rovers
7 dec. 2019Liga 2Forest Green Rovers0-2Scunthorpe
9 nov. 2014Cupa FAForest Green Rovers0-2Scunthorpe

Aviz Important: Jocuri Responsabile și Exonerare de Răspundere pentru Predicții

18+

TREBUIE SĂ AVEȚI 18+ ANI PENTRU A PARIA. Pariurile implică risc și pot fi dependente. Vă rugăm să pariați responsabil și să pariați doar ceea ce vă puteți permite să pierdeți.

Predicțiile noastre de fotbal se bazează pe analize statistice și ar trebui folosite doar în scopuri de divertisment. Performanța din trecut nu garantează rezultate viitoare.

Nu suntem consilieri financiari sau de pariuri licențiați. Consultați întotdeauna sfaturi profesionale înainte de a lua decizii de pariere.