ScotlandScoția
Liga ILiga 1
Etapa 9

Airdrie United vs Montrose Pronostic și Sfaturi de Pariuri

3 oct. 2026
1-0
Final
Albert Bartlett Stadium, Airdrie
Incorect
Selecția noastră
Ambele echipe marchează
Da
1 : 0
FT

Sfaturi de pariere

48%
24%
28%
Airdrie UnitedRemizăMontrose
Rezultat
Airdrie United
48%
Total goluri
Peste 2.5
53%
Ambele echipe marchează
Da
57%
Dublă șansă
Acasă/Afara
37%
Handicap asiatic
H. Gazde -0.50
@ 1.92
52%
Cotele actualizate la fiecare oră
Ponturile recalculat la fiecare 2 ore
Blocat cu 2 ore înainte de start

Analiză de experți

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov Fondator și analist principal
60.3% 30+ ani
12 min citit

Sâmbătă, 3 octombrie, de la ora 17:00 (EEST), Airdrie United primește vizita celor de la Montrose pe Albert Bartlett Stadium, într-un meci din cadrul etapei a 9-a a campionatului Scottish League One. Contrastul de formă dintre cele două formații oferă un punct de pornire interesant pentru această co...

Citește analiza completă

Statistici Cheie

Airdrie United7
2Remize
7Montrose
3.13Medie Goluri
50%Ambele Echipe Marchează
69%Peste 2.5
3 oct. 2026Airdrie United1-0Montrose
8 apr. 2023Airdrie United3-0Montrose
23 dec. 2022Montrose2-4Airdrie United
29 oct. 2022Airdrie United4-0Montrose
4 oct. 2022Montrose4-2Airdrie United
Vezi toate întâlnirile

Analiză completă

Alexey Andrianov
Alexey Andrianov ✓
Fondator și analist principal
60.3% Rată Câștig «Pariul Nostru»
30+ Ani de Experiență
16.2k Predicții Urmărite
Airdrie United vs Montrose — pronostic și avancronică meci
Airdrie United
VEDDD
Formă recentăvs
Montrose
DDEVE

Airdrie United – Montrose: Formă în contrast înainte de etapa a 9-a din League One

Sâmbătă, 3 octombrie, de la ora 17:00 (EEST), Airdrie United primește vizita celor de la Montrose pe Albert Bartlett Stadium, într-un meci din cadrul etapei a 9-a a campionatului Scottish League One. Contrastul de formă dintre cele două formații oferă un punct de pornire interesant pentru această confruntare: Montrose vine după cinci victorii consecutive, în timp ce Airdrie United traversează o perioadă oscilantă, cu o singură victorie în ultimele cinci partide.

Montrose ocupă locul 3 în clasament cu 15 puncte după opt meciuri și are o motivație puternică în cursa pentru promovare, ceea ce transformă această deplasare într-o misiune esențială pentru oaspeți. Airdrie United, pe locul 6 cu 9 puncte, are un moral mai fragil după seria WWLDL și are nevoie de un rezultat pozitiv acasă pentru a rămâne în apropierea primei jumătăți a clasamentului. Cotele oferite de Bet365 pentru acest meci sunt 2.00 pentru victoria gazdelor, 3.50 pentru remiză și 3.10 pentru succesul oaspeților.

Ultimul meci direct: o victorie categorică pentru Airdrie United

Statisticile H2H dintre cele două formații arată un echilibru relativ strâns în ultimele 15 întâlniri, Montrose având un mic avantaj cu 7 victorii, comparativ cu cele 6 ale lui Airdrie United, la care se adaugă 2 rezultate de egalitate. Diferența este însă minimă și reflectă o rivalitate în care fiecare echipă a reușit să-și impună propria strategie de-a lungul timpului, fără ca vreuna dintre ele să domine clar acest duel.

Un aspect cu adevărat notabil în istoricul direct este numărul impresionant de goluri marcate. Media de 3,27 goluri per meci plasează această confruntare în categoria partidelor cu potențial ofensiv ridicat, ceea ce face ca piața O/U să fie una de interes pentru pariori. De altfel, rata BTTS de 53% indică faptul că puțin mai mult de jumătate dintre întâlnirile celor două echipe au oferit pariului "ambele marchează" un rezultat câștigător, sugerând că defensivele nu sunt întotdeauna la înălțimea atacurilor.

Cele mai recente cinci meciuri din sezonul trecut ilustrează perfect volatilitatea acestor dueluri. Airdrie United a câștigat detașat în două rânduri, scor 4-0 și 3-0, în timp ce Montrose a răspuns cu victorii convingătoare de 4-2 și 2-1. Ultima întâlnire directă s-a încheiat cu un succes clar al echipei gazdă, Airdrie United impunându-se cu 3-0 pe teren propriu. Aceste rezultate fluctuante, uneori decisive, sugerează că formă momentană și condițiile de meci joacă un rol crucial în stabilirea câștigătorului, iar pariurile pe 1X2 trebuie abordate cu atenție la contextul actual al fiecărei formații.

Două echipe cu traiectorii opuse înainte de duelul de la Airdrie

Montrose ajunge la acest meci din runda a 9-a într-o formă excelentă, cu cinci victorii consecutive în ultimele cinci partide disputate în league. Echipă antrenată de Paul Hegarty a demonstrat o putere ofensivă remarcabilă în această perioadă, reușind să înscrie cel puțin două goluri în fiecare dintre aceste victorii. Succesul recent cu 3-0 în deplasare de la Peterhead, combinat cu victorii la fel de convingătoare acasă contra East Kilbride (3-0) și împotriva celor de la Queen of the South (2-1), arată o echipă care controlează ritmul partidelor și își creează ocazii clare de gol în mod constant. Medie de 1,5 goluri marcate pe meci în ultimele zece runde plasează atacul lui Montrose mult deasupra mediei ligii, iar seria lungă de victorii le oferă jucătorilor o încredere solidă înainte de deplasarea la Airdrie.

Airdrie United traversează o perioadă mult mai turbulentă, cu doar două victorii în ultimele zece runde și o formă recentă reprezentată de seria WWLDL. Echipa gazdă a reușit două succese consecutive la începutul acestei serii — 2-1 în deplasare la Peterhead și 1-0 acasă cu Alloa Athletic — însă după acele rezultate pozitive a urmat un declin vizibil. Înfrângerea cu 1-3 acasă contra celor de la Ross County a expus probleme defensive serioase, iar remiza 0-0 cu East Fife a evidențiat și dificultățile în faza de atac. Medie de doar 0,7 goluri marcate pe meci plasează Airdrie printre cele mai puțin prolifice echipe din campionat, ceea ce face ca perspectiva unui rezultat pozitiv să fie cu atât mai dificilă împotriva unei formații aflate în formă maximă.

Din punct de vedere defensiv, situația lui Montrose pare fragilă la prima vedere — o medie de 1,7 goluri primite pe meci și doar 20% clean sheet-uri în ultimele zece partide. Totuși, seria impresionantă de victorii recente sugerează că echipa reușește să compenseze deficiențele defensive prin forța ofensivă. În schimb, Airdrie United are o medie de 1,4 goluri primite pe meci și 30% clean sheet-uri, ceea ce la prima vedere pare o performanță defensivă superioară. Cu toate acestea, lipsa persistentă de goluri marcate — doar 0,7 pe meci — înseamnă că acele clean sheet-uri aduc rareori puncte, echipa având dificultăți în a-și transforma soliditatea defensivă în rezultate concrete. Statistica BTTS la 50% pentru ambele echipe indică totuși că golurile apar în majoritatea partidelor lor, fie marcate, fie primite.

Comparând cele două formații, diferența de formă este evidentă: Montrose domină categoric cu un procent de 75% față de doar 25% pentru Airdrie United, iar avantajul în atac este și mai mare — 77% versus 23%. Montrose vine după victorii consecutive împotriva unor echipe precum Cove Rangers (2-1 acasă) și East Fife (2-1 în deplasare), demonstrând că poate câștiga atât acasă, cât și în deplasare. Pentru Airdrie, singura rază de speranță ar putea veni din faptul că toate cele trei înfrângeri din sezon au venit în meciuri unde a primit minim două goluri, iar Montrose a arătat vulnerabilitate defensivă în unele momente. Rămâne de văzut dacă echipa gazdă poate profita de aceste aspecte pentru a obține un rezultat pozitiv în acest duel din runda a 9-a.

Montrose, favorită clară în duelul tactic cu o Airdrie United în căutarea identității

Montrose vine la Albert Bartlett Stadium cu o formație solidă care a demonstrat o consistență tactică remarcabilă în această stagiune. Echipa lui se află pe locul 3 în clasament, cu 15 puncte acumulate din 8 meciuri, iar seria de cinci victorii consecutive le oferă un moral ridicat înaintea acestei confruntări. stilul de joc al oaspeților se bazează pe o organizare defensivă solidă combinată cu tranziții rapide spre atac, profilându-se ca o echipă care știe să-și controleze adversarii și să capitalizeze momentele de slăbiciune. În schimb, Airdrie United ocupă poziția a 6-a cu doar 9 puncte, iar forma recentă de tip WWLDL indică o echipă care încă nu și-a găsit ritmul și continuitatea necesare pentru a obține rezultate consistente. Absența datelor despre formația de start face dificilă anticiparea exactă a sistemului tactic pe care gazdele îl vor adopta, însă este de așteptat ca Airdrie să încerce să-și apropie liniile și să reducă spațiile în care Montrose excelează în construcția jocului.

Comparând cele două formații, observăm o diferență semnificativă în ceea ce privește motivația și presiunea rezultatului. Montrose are o motivație clară legată de accederea în play-off-urile pentru promovare, ceea ce le oferă un plus de determinare în meciurile considerate accesibile. Echipa pregătită pentru această deplasare are în spate o serie impresionantă de victorii care demonstrează că poate gestiona situațiile de pressure și că beneficiind de pauza de 14 zile, jucătorii vor fi odihniți și dornici să-și continue seria pozitivă. Pentru Airdrie United, partida reprezintă o oportunitate de a-și relansa sezonul și de a urca în clasament, însă absența unor date concrete despre evoluția lor ofensivă (0 GF menționat în statisticile disponibile) sugerează că echipa se confruntă cu dificultăți în faza de creație, aspect care ar putea fi exploatat de defensiva organizată a oaspeților.

Din punct de vedere al pieței de pariuri, cotele Bet365 reflectă echilibrul de forțe dintre cele două formații, cu victoria gazdelor la 2.00, remiza la 3.50 și succesul lui Montrose la 3.10. Aceste odds indică o probabilitate echitabilă pentru toate cele trei rezultate posibile, însă forma excelentă a oaspeților și motivația lor superioară sugerează că Montrose ar putea avea un ușor avantaj psihologic. Tactica probabilă pentru această întâlnire include o presiune timpurie din partea lui Airdrie pentru a-și asigura un avantaj timpuriu, în timp ce Montrose va căuta să controleze ritmul jocului și să lovească în spațiile rămase în urma avansului gazdelor. Calificarea lui Montrose ca outsider la cota 3.10 oferă o valoare potențială pentru pariori, mai ales că echipa lui vine cu un momentum pozitiv și o încredere crescândă în propriile forțe, aspecte care pot face diferența într-un meci echilibrat din prima ligă scoțiană.

Analiză pariuri și predicție pentru Airdrie United – Montrose

Retrocedarea lui Airdrie United în sezonul curent se reflectă direct în cotele oferite de case de pariuri. Cotă de 2.05 pentru victoria gazdelor la Betano sugerează o probabilitate de aproximativ 45% acordată echipei din Airdrie, însă diferența față de scorul real din clasament este izbitoare. Cu doar 9 puncte adunate în primele opt etape și o formă inconsistentă (2 victorii, 3 remize, 3 înfrângeri), Airdrie United ocupă abia locul 6, departe de zona de sus a clasamentului din Scottish League One. Montrose, în schimb, vine dinamică și hotărâtă, cu 15 puncte și poziția a 3-a, în ciuda numărului similar de înfrângeri – secretul constă în cele cinci victorii consecutive care au catapultat-o în partea superioară a clasamentului. Cotele pentru victoria oaspeților au ajuns la 3.25 la Betfair, o valoare care poate atrage pariorii care cred în forma actuală a lui Montrose.

Cea mai interesantă piață pentru acest meci pare să fie BTTS – ambele echipe înscriu – la o încredere de 55%. Deși Airdrie United are probleme evidente de eficiență, statisticile recente arată că defensive-le ambelor echipe nu sunt imposibil de străpuns. Cu o probabilitate de peste 2.5 goluri evaluată la 51%, meciul are potențial pentru un duel ofensiv neașteptat. Pontul DC 12 – echipa gazdă nu termină la egalitate – la o cotă de 3.60 la Betfair reflectă ideea că, dacă Airdrie United va câștiga, nu o va face prin remiză. Recomandarea principală rămâne însă pariul pe victoria gazdelor, 1X2 la 2.05 la Betano, unde valoarea este ușor superioară mediei din piață, deși marja rămâne una echilibrată între cele două rivale.

Comparând cotele oferite de diferiți bookmakeri, observăm o variație semnificativă pentru opțiunea „1". Dacă la Betano găsim cea mai bună cotă pentru victoria gazdelor (2.05), în schimb pentru remiză și victoria oaspeților Betfair oferă cele mai competitive valori – 3.60 și respectiv 3.25. Această diferență între operatori sugerează că pariorii informați pot găsi valoare suplimentară prin selectarea strategică a casei de pariuri în funcție de tipul de pariu ales. Pentru cei care doresc să mizeze pe peste 2.5 goluri sau BTTS, verificarea cotelor la mai mulți operatori înainte de plasarea biletului rămâne esențială. Meciul din această rundă a 9-a din Scottish League One se anunță a fi unul echilibrat, unde fiecare detaliu contează pentru cei care urmăresc cu atenție mișcările din piața pariurilor.

Opțiuni de pariere pe piețele secundare pentru Airdrie United - Montrose

În timp ce piața 1X2 rămâne preferata pariorilor pentru această întâlnire din etapa a 9-a, piețele secundare oferă oportunități de valoare pentru cei care doresc să meargă dincolo de simplul rezultat final. Piața CS (Scor exact) indică scorul 2:1 ca fiind cel mai probabil, cu o cotă de 7.60 și o încredere de 13% — un procent relativ conservator care sugerează prudență în alegerea acestei opțiuni. Totuși, pentru pariorii care caută valoare reală, scorul 1:1 la o cotă de 6.00 reprezintă o alternativă solidă, având în vedere că Airdrie United evoluează acasă și va căuta să obțină un rezultat pozitiv. De asemenea, opțiunea 0:2 la o cotă de 8.50 merită luată în considerare, dată fiind forma bună a oaspeților în deplasare.

Piața PR/FS oferă diverse combinații interesante pentru cei care anticipează evoluția partidei pe parcursul celor 90 de minute. Opțiunea "2/2" (Montrose câștigă atât la pauză, cât și la final) are o cotă de aproximativ 3.75, reflectând statutul de favorită al echipei gazdă. Alternativ, "X/2" (egalitate la pauză, Montrose câștigă la final) la o cotă de 4.50 reprezintă un pariu de valoare pentru cei care mizează pe faptul că Airdrie United va rezista cel puțin o repriză. Piața O/U 2.5 pare orientată către "Over", având în vedere capacitatea ofensivă a ambelor formații, însă pariorii trebuie să cântărească cu atenție raportul risc-retur înainte de a plasa un pariu pe aceste piețe cu volatilitate mai ridicată.

Concluzie și verdict: Airdrie United, favorită în ciuda formei

Analizând toate datele disponibile, Montrose pornește din postura de echipă în formă, cu cinci victorii din opt meciuri și doar trei înfrângeri suferite. Totuși, în ciuda acestui avantaj evident în clasament, echipa gazdă de la Airdrie United primește recomandarea noastră pe piața 1X2, datorită avantajului de a juca pe teren propriu la Albert Bartlett Stadium. Consistența defensivă a oaspeților din această lună rămâne însă un factor de luat în considerare.

Pentru pariorii care caută valoare suplimentară, piața BTTS: da reprezintă cea mai atractivă opțiune, cu o încredere de 55%, reflectând capacitatea ambelor formații de a marca. De asemenea, peste 2.5 vine cu o marjă subțire de certitudine, sugerând un meci deschis și cu ocazii clare de gol de ambele părți. Piața DC 12 oferă o plasare mai sigură pentru cei care preferă să evite riscul unui rezultat de egalitate. Vă recomandăm să verificați cotele finale la bookmakerii licențiați înainte de a plasa miza.

Selecția noastrăDaAmbele echipe marchează@1.69 · 55%
Cea mai bună valoareAirdrie UnitedRezultatul meciului (1X2)@1.89 · 46%
Pronosticurile noastre: Airdrie United vs Montrose — Airdrie United — Câștigă (48%); Peste 2.5; Ambele echipe: Da

Întrebări Frecvente

Cine va câștiga Airdrie United vs Montrose?
Modelul nostru prezice Airdrie United cu 48% încredere pe baza formei actuale, a istoricului și a analizei statistice.
Este dubla șansă 12 un pariu bun pentru Airdrie United vs Montrose?
Pronosticul nostru de dublă șansă este 12 cu 37% încredere — acoperă două rezultate cu risc redus.
Care este predicția Handicap asiatic pentru Airdrie United vs Montrose?
Pontul nostru de Handicap asiatic este Airdrie United -0.50 cu 52% încredere.
Câte goluri în Airdrie United vs Montrose?
Ne așteptăm la Peste 2.5 goluri (53% încredere), pe baza statisticilor ofensive și defensive.
Vor marca ambele echipe în Airdrie United vs Montrose?
Ambele echipe marchează: Da (57% încredere).
Când și unde se joacă Airdrie United vs Montrose?
Airdrie United vs Montrose are loc pe 3 oct. 2026 la Albert Bartlett Stadium.

Informații suplimentare

#EchipaPVELGFGAGDpuncteFormă
1Ross CountyRoss County131120458+3735
2Hamilton AcademicalHamilton Academical131030276+2133
3MontroseMontrose136251821-320
4East KilbrideEast Kilbride125342117+418
5PeterheadPeterhead134181121-1013
6Airdrie UnitedAirdrie United133461020-1013
7Queen of the SouthQueen of the South134181336-2313
8Alloa AthleticAlloa Athletic133371316-312
9East FifeEast Fife132651116-512
10Cove RangersCove Rangers122371018-89
Liga Campionilor
Liga Europa
Liga Conferințelor
Retrogradare

Formă Detaliată & Meciuri Recente

Airdrie United
VEDDD
10Jucat
3Victories
2Remize
5Înfrângeri
Puncte/Meci1.1
Proc. de Victorie %30%
Goluri/Meci2.4
Medie Goluri0.9
Medie Concediate1.5
Ambele Echipe Marchează50%
Fără goluri primite30%
Nu a marcat30%

Meciuri Recente

31 oct.Dvs Cove Rangers0-1
24 oct.Dla Ross County0-4
17 oct.Dvs Hamilton Academical1-2
10 oct.Ela East Kilbride2-2
3 oct.Vvs Montrose1-0
Montrose
DDEVE
10Jucat
6Victories
2Remize
2Înfrângeri
Puncte/Meci2
Proc. de Victorie %60%
Goluri/Meci2.8
Medie Goluri1.7
Medie Concediate1.1
Ambele Echipe Marchează50%
Fără goluri primite30%
Nu a marcat20%

Meciuri Recente

31 oct.Ela Hamilton Academical1-1
24 oct.Vvs Peterhead3-0
17 oct.Ela East Kilbride1-1
10 oct.Dvs Ross County0-5
3 oct.Dla Airdrie United0-1

Istoricul Întâlnirilor

Statistici de Pariuri

MetricăValoare
Total Meciuri16
Medie Goluri3.13
Ambele Echipe Marchează50%
Peste 2.5 Goluri69%
Peste 1.5 Goluri69%

Goluri pe Echipa

EchipaTotalMedie
Airdrie United271.69 pe meci
Montrose231.44 pe meci

Fără goluri primite

EchipaFără goluri primite
Airdrie United4 (25%)
Montrose4 (25%)
3 oct. 2026Liga 1Airdrie United1-0Montrose
8 apr. 2023Liga 1Airdrie United3-0Montrose
23 dec. 2022Liga 1Montrose2-4Airdrie United
29 oct. 2022Liga 1Airdrie United4-0Montrose
4 oct. 2022Liga 1Montrose4-2Airdrie United
3 mai 2022CampionatMontrose1-0Airdrie United
9 apr. 2022Liga 1Montrose2-2Airdrie United
12 feb. 2022Liga 1Airdrie United4-1Montrose
7 dec. 2021Liga 1Montrose2-1Airdrie United
31 iul. 2021Liga 1Airdrie United0-3Montrose
27 apr. 2021Liga 1Airdrie United2-1Montrose
10 apr. 2021Liga 1Montrose2-2Airdrie United
12 dec. 2020Liga 1Airdrie United0-1Montrose
29 feb. 2020Liga 1Montrose1-0Airdrie United
19 oct. 2019Liga 1Airdrie United1-3Montrose
10 aug. 2019Liga 1Montrose0-1Airdrie United

Aviz Important: Jocuri Responsabile și Exonerare de Răspundere pentru Predicții

18+

TREBUIE SĂ AVEȚI 18+ ANI PENTRU A PARIA. Pariurile implică risc și pot fi dependente. Vă rugăm să pariați responsabil și să pariați doar ceea ce vă puteți permite să pierdeți.

Predicțiile noastre de fotbal se bazează pe analize statistice și ar trebui folosite doar în scopuri de divertisment. Performanța din trecut nu garantează rezultate viitoare.

Nu suntem consilieri financiari sau de pariuri licențiați. Consultați întotdeauna sfaturi profesionale înainte de a lua decizii de pariere.