Ponturi

Tipuri de pariu

Ligi

Echipe

Accumulator Tips Bet of the Day Articles Favorites Leaderboard

Română

Setări

Format cote
Exemplu 2.50
Fus orar
Join us on Telegram
Argentina
Primera Națională
Etapa 28

Temperley vs Colegiales Pronostic și Sfaturi de Pariuri

Estadio Alfredo Beranger, Turdera

Pronosticurile noastre: Temperley — Câștigă (45%); Sub 2.5; Ambele echipe: Nu.

Cea mai bună miză
Selecția noastră
Total goluri
Sub 2.5
@ 1.33
69%
Încredere

Sfaturi de pariere

45%
33%
23%
Temperley Remiză Colegiales
Rezultat
Temperley
@ 1.81
Pariază
46%
Ambele echipe marchează
Nu
@ 1.48
Pariază
62%
Dublă șansă
Acasă/Niciunul
@ 1.20
Pariază
39%
Handicap asiatic
Temperley -0.5
@ 2.00
Pariază
50%
Mijlocul meciului
Remiză
@ 1.75
Pariază
49%
HT/FT
Remiză/Gazdă
@ 4.35
Pariază
23%
Scor exact
1:0
@ 4.00
Pariază
25%

Piețe suplimentare

Total corner-uri
Under 9.5
@ 1.46
Pariază
62.8%
Cotele actualizate la fiecare oră
Ponturile recalculat la fiecare 2 ore
Blocat cu 2 ore înainte de start

Analiză de experți

Alexey Andrianov Fondator și analist principal
60.3% 30+ ani
12 min citit

Dinamo Turdera devine sâmbătă seara, 5 septembrie 2026, arena unui duel cu miză inegală în cadrul etapei 28 din Primera Națională. Gazdele de la Temperley ocupă poziția a doua a clasamentului cu 46 de puncte după 27 de meciuri disputate, în timp ce Colegiales se află abia pe locul 11, cu 34 de punct...

Citește analiza completă

Statistici Cheie

2
4 Remize
1
1.71 Medie Goluri
57% Ambele Echipe Marchează
14% Peste 2.5
19 apr 2026 Colegiales 1-1 Temperley
1 mar 2014 Colegiales 1-2 Temperley
31 aug 2013 Temperley 0-0 Colegiales
26 ian 2013 Temperley 1-1 Colegiales
12 aug 2012 Colegiales 1-1 Temperley
Vezi toate întâlnirile

Cote

Casa de pariuri1X2
1xBet 2.01 2.81 4.06
888Sport 1.36 2.70 2.88
Bet365 1.36 2.88 3.00

Analiză completă

Alexey Andrianov
Fondator și analist principal

Temperley – Colegiales: Cotele 1X2 și contextul clasamentului înainte de etapa 28

Dinamo Turdera devine sâmbătă seara, 5 septembrie 2026, arena unui duel cu miză inegală în cadrul etapei 28 din Primera Națională. Gazdele de la Temperley ocupă poziția a doua a clasamentului cu 46 de puncte după 27 de meciuri disputate, în timp ce Colegiales se află abia pe locul 11, cu 34 de puncte adunate în 26 de partide. Diferența de 12 puncte dintre cele două formații reflectă un raport de forțe clar, iar la ora 22:00 EEST, când se va fluiera debutul partidei pe Estadio Alfredo Beranger, fiecare echipă va avea obiective diametral opuse.

Temperley vine după o serie de rezultate în formă de W-W-W-L-L, ceea ce demonstrează un ritm de joc solid și o echipă care știe să-și valorifice avantajul terenului propriu. Clubul se află în plină cursă pentru promovare, iar o victorie în acest meci i-ar consolida șansele de a avansa spre prima ligă argentiniană. La polul opus, Colegiales prezintă o formă oscilantă W-D-L-D-W, dar nu are o motivație explicită legată de clasament, ceea ce reduce presiunea asupra oaspeților. Conform cotelor oferite de Bet365 pentru piața 1X2, Temperley pornește cu prima șansă la cotă de 2, remiza este cotată la 2.88, iar un succes al lui Colegiales ar aduce o cotă de 4.2.

Cum își va deschide Temperley drumul spre poartă în fața unei formații echilibrate?

Cu o diferență de 12 puncte între cele două echipe și Temperley angrenată în lupta directă pentru promovare, abordarea gazdelor va fi agresivă încă de la fluierul de start. Echipa antrenată de Ariel Brogliato traversează o perioadă de formă consistentă, cu trei victorii în ultimele cinci runde, ceea ce reflectă o echipă care știe să își controleze adversarii în momente decisive. La o cotă de 2.00 oferită de Bet365 pentru victoria gazdelor în piața 1X2, Temperley este clar favorită, iar diferența de cotă indică o probabilitate implicită de aproximativ 50% pentru succesul casei. Presiunea performanței acasă, acolo unde echipa poate exploata familiaritatea cu terenul de la Estadio Alfredo Beranger, va obliga un start intens din partea celor de la Temperley, care vor căuta să deschidă scorul rapid și să domine posesia în treimea ofensivă.

Din perspectiva oaspeților de la Colegiales, aflarea la mijlocul clasamentului cu 34 de puncte oferă o libertate tactică rar întâlnită în fotbalul argentinian, unde presiunea retrogradării modelează majoritatea strategiilor. Echipa lui Marcelo Mejuto va adopta cel mai probabil un sistem defensiv compact, cu linii strânse care să limiteze spațiile în centru și să forțeze Temperley să joace pe aripi. Fără niciun clean sheet în ultimele partide și cu o formă oscilantă WDLDW, Colegiales trebuie să rezolve problemele din propria defensivă, unde erorile individuale au permis adversarilor să puncteze în situații aparent controlate. O strategie de contraatac rapid, alimentată de pase în adâncime spre atacanții mobili, ar putea exploata eventualele raised defensive ale gazdelor.

Tactica decisivă pentru ambele tabere va fi gestionarea momentelor de tranziție și capacitatea de a-și impune ritmul propriu. Temperley, cu cele 12 victorii din acest sezon, demonstrează că își creează ocazii clare prin presiune susținută și posesie organizată, însă trebuie să fie prudentă la fazele fixe ale oaspeților, unde Colegiales poate deveni periculoasă prin execuții directe. Meciul de la ora 22:00, ora României, va testa rezistența mentală a ambelor formații în condiții de nocturnă, iar Capacitatea lui Temperley de a-și menține concentrat un joc agresiv pe parcursul celor 90 de minute va fi factorul determinant pentru o victorie care să le consolideze poziția în zona de promovare.

Retrospectiva duelurilor directe: Remizele domină seria recentă

Analizând istoricul întâlnirilor directe dintre cele două formații, se observă un tipar extrem de clar: remiza este rezultatul cel mai frecvent în această rivalitate. Din cele șapte partide disputate, patru s-au încheiat la egalitate, ceea ce reprezintă un procentaj de aproximativ 57%. Această tendință spre echilibru perfect sugerează că ambele echipe se anulează reciproc în multe aspecte ale jocului, iar departajarea lor necesită momente decisive sau erori individuale.

Din punct de vedere al victoriilor, Temperley deține un avantaj minim în acest head-to-head, cu două succese obținute, comparativ cu un singur triumf al formației Colegiales. Diferența rămâne totuși modestă, confirmând încă o dată că meciurile directe sunt dominate de prudență tactică și de reticența ambelor echipe de a-și asuma riscuri excesive. Golul mediu de 1.71 per partidă reflectă această realitate: jocuri relativ închise, în care scorurile mici sau remizele sunt rezultatul natural al abordărilor conservatoare.

Un aspect interesant pentru pariori îl reprezintă rata ridicată de BTTS din această serie: 57% dintre întâlniri au produs goluri de ambele părți. Chiar și în meciurile care au rămas la egalitate, ambele echipe au reușit să marcheze, ceea ce sugerează că defensiva nu este infailibilă, în ciuda numărului redus de ocazii de gol. Ultima confruntare din aprilie 2026 a confirmat acest tipar, un 1-1 tipic pentru o rivalitate care rar oferă surprize majore sau victorii la diferență mare de scoruri.

Temperley își menține standardul ridicat, în timp ce Colegiales încearcă să-și stabilizeze forma în deplasare

Clubul Temperley traversează o perioadă consistentă în sezonul actual, ocupând poziția a doua în clasament cu un total de 46 de puncte. Analizând ultimele zece partide, echipa condusă de antrenorul principal a obținut șase victorii, două remize și doar două înfrângeri, demonstrând o stabilitate remarcabilă. Seria de trei victorii consecutive — 1-0 în deplasare cu Quilmes, 2-1 acasă cu Midland și 3-0 acasă cu Los Andes — a evidențiat capacitatea ofensive a formației de a trece de liniile defensive adverse în mod repetat. Ulterior, două eșecuri la rând — 0-1 în deplasare cu Atlanta și 1-2 acasă cu Gimnasia y Tiro — au întrerupt acest moment pozitiv, însă echipa a dovedit că poate controla meciurile și crea oportunități clare de gol. Cu o medie de 1,3 goluri marcate pe meci și o apărare care permite doar 0,6 goluri adverse, Temperley reprezintă o fortificație dificilă pentru orice atac.

Colegiales se află pe poziția a unsprezecea a clasamentului cu 34 de puncte acumulate până în prezent. În ultimele zece partide, echipa a înregistrat cinci victorii, două remize și trei înfrângeri, o formă care reflectă oscilațiile tipice unei formații aflate în căutarea constanței. Victoria recentă de 1-0 acasă împotriva celor de la Deportivo Maipú a oferit un impuls de încredere, după ce remiza 0-0 în deplasare cu Almagro și înfrângerea usturătoare de 0-2 în deplasare la San Miguel au expus vulnerabilități în jocul defensiv. Egalitatea 2-2 în meciul de acasă cu Patronato a demonstrat capacitatea echipei de a reveni în meciuri, iar succesul de 2-1 acasă cu Gimnasia Jujuy a confirmat că echipa poate obține rezultate pozitive atunci când evoluează pe teren propriu. Medie de 1,2 goluri marcate și 0,9 goluri primite pe meci plasează Colegiales într-o zonă de echilibru precară.

Din punct de vedere defensiv, Temperley deține un avantaj semnificativ. Cu un procent de 50% clean sheets și o medie de doar 0,6 goluri concese pe meci, apărarea gazdelor reprezintă piatra de temelie a succesului lor sezonier. Procentul de BTTS de 40% indică faptul că meciurile echipei nu sunt întotdeauna spectaculoase din punct de vedere al ambelor echipe marcatoare, ceea ce sugerează o disciplină tactică solidă și o organizare defensivă eficientă. Colegiales, în schimb, prezintă vulnerabilități mai mari în defensivă, cu doar 40% din meciuri terminate fără gol primit și o medie de 0,9 goluri concese pe partidă. Aceste cifre sugerează că echipa poate avea dificultăți în a rezista presiunii ofensivelor adversare, mai ales în deplasări unde a suferit cele mai multe eșecuri.

Comparând cele două formații, temperley are un avantaj clar în compartimentul defensiv — 60% față de 40% — ceea ce se reflectă în diferența semnificativă de goluri primite între cele două echipe. În atac, Colegiales deține un ușor avantaj — 55% față de 45% — datorită capacității sale de a marca chiar și în deplasări. Totuși, forma recentă de 50% pentru ambele echipe indică un echilibru relativ în ceea ce privește momentum-ul actual. Meciul de sâmbătă de la Estadio Alfredo Beranger va testa capacitatea lui Colegiales de a-și depăși problemele defensive într-o deplasare complicată, în timp ce Temperley va căuta să-și reia seria de victorii după cele două eșecuri consecutive și să-și consolideze poziția în fruntea clasamentului.

Cota pentru victoria lui Temperley și oportunitățile de valoare înainte de duelul cu Colegiales

Partida dintre Temperley și Colegiales, programată pentru sâmbătă 5 septembrie 2026, de la ora 19:00, pe Estadio Alfredo Beranger din Turdera, reprezintă un duel interesant din cadrul rundei a 28-a a ligii argentiniene Primera Națională. Temperley ocupă poziția secundă a clasamentului cu 46 de puncte, având un palmares solid de 12 victorii, 10 rezultate de egalitate și 5 înfrângeri, în timp ce Colegiales se află pe locul 11, cu 34 de puncte și un echilibru mai fragil între succes și eșec. Din punct de vedere al odds-urilor, gazdele beneficiază de statutul de favorite, cu o cotă de 2.05 oferită de 888Sport pentru succesul echipei de acasă, ceea ce reflectă atât forma superioară a formației din Turdera, cât și avantajul terenului propriu în acest context competitiv.

Analizând probabilitățile implicite extrase din cotele disponibile, observăm că șansele lui Temperley de a câștiga sunt evaluate la aproximativ 44,8%, un procent care sugerează că agențiile de pariuri nu exclud complet o surpriză din partea oaspeților. Cota pentru remiză se situează la 2.75 (cu cea mai bună ofertă de 2.88 la Bet365), indicând o probabilitate de 33,4%, în timp ce victoria celor de la Colegiales are o probabilitate implicită de doar 21,9%, cu cea mai bună cotă disponibilă de 4.33 la Betfair. Aceste valori sugerează un meci echilibrat, în care diferența de clasament nu se traduce automat într-o supremație categorică pe teren. Strategia noastră de pariere acordă o încredere de 47% în victoria gazdelor, ceea ce corespunde unei recomandări pentru opțiunea 1 în piața 1X2, deși marja de siguranță nu este consistentă pentru a considera acest pariu drept o alegere de valoare primară.

Piața prezintă un interes deosebit în acest duel, cu o încredere de 70% acordată opțiunii sub 2.5 goluri. Statisticile celor două formații susțin această predicție: Temperley a demonstrat o soliditate defensivă care i-a permis să acumuleze puncte prin meciuri cu puține goluri, în timp ce Colegiales are dificultăți în a marca în deplasare. În plus, piața BTTS — ambele echipe înscriu — primește o încredere de doar 37% (adică 63% pentru varianta opusă, "nu"), ceea ce consolidează perspectiva unui meci cu puține ocazii de gol. Parafailorul "nu BTTS" la o cotă care reflectă această probabilitate reprezintă o alegere solidă, având în vedere tendința defensivă a gazdelor și inconsistența ofensivei oaspeților. De asemenea, opțiunea DC 1X, cu o încredere de 39%, oferă o alternativă prudentă pentru cei care doresc să reducă riscul, acoperind atât victoria lui Temperley, cât și remiza, protejându-se astfel împotriva unui rezultat neașteptat.

Alte piețe de pariuri pentru duelul dintre Temperley și Colegiales

Pentru pariori care caută alternative dincolo de piața 1X2 standard, modelul nostru identifică several opțiuni interesante. Handicap asiatic-ul AH Temperley -0.50 la odds 2.00 reprezintă probabil cea mai atractivă propunere, cu o încredere de 50%, reflectând diferența de forma între cele două formații și avantajul terenului propriu de care gazdele beneficiază pe Estadio Alfredo Beranger. Cotidianul de 2.00 transformă această selecție într-o variantă viabilă pentru cei care vor să mizeze pe o victorie în temeiul echipei aflate pe locul 2 în clasament, fără a risca o eventuală surpriză din partea lui Colegiales.

Piața Corners sub 9.5 la odds 1.46 se distinge prin cea mai ridicată încredere din portofoliul nostru, respectiv 62%, făcând din această selecție pariul cel mai recomandat pentru cei cu un profil conservator. Datele statistice sugerează un meci cu ritm moderat, în care ambele formații tind să controleze jocul mai degrabă prin posesie decât prin atacuri repetate. Pentru cei care preferă să combine mai multe piețe, pariul pe PR/FS – remiză la pauză – la odds 1.74, cu o încredere de 50%, oferă o abordare prudentă, având în vedere că temperley a terminat la egalitate primele 45 de minute în multiple ocazii pe teren propriu.

Concluzie și prognoză finală pentru duelul de la Turdera

Pe baza analizei atât a formei din clasament, cât și a tendințelor statistice ale echipelor, Temperley pornește ca favorită în acest duel din runda a 28-a a Primei Naționale. Diferența de 12 puncte dintre cele două formații reflectă o consistentă superioară a gazdelor pe parcursul sezonului, iar raportul de victorii, remize și înfrângeri plasează echipa lui Temperley într-o poziție confortabilă înainte de acest meci de acasă.

Recomandările principale vizează victoria gazdelor la 1X2, cu o încredere de 47%, completată de opțiunea sub 2,5 goluri la o încredere ridicată de 70%, respectiv absența BTTS la 63%. Aceste tendințe sugerează un meci în care Temperley își controlează adversarul, iar Colegiales întâmpină dificultăți în apera defensiva solidă a gazdelor. Pentru cei care caută o variantă mai conservatoare, DC 1X oferă o marjă suplimentară de siguranță cu 39% încredere. Punctele slabe ale lui Colegiales în meciurile din deplasare consolidează perspectiva unei victorii la limită pentru gazde.

Selecția noastrăSub 2.5Peste/sub Țeluri@1.32 · 70%
Cea mai bună valoareTemperleyRezultatul meciului (1X2)@1.79 · 47%

Întrebări Frecvente

Temperley vs Colegiales: cine este favorit la victorie?
Modelul nostru prezice Temperley cu 46% încredere pe baza formei actuale, a istoricului și a analizei statistice.
Temperley vs Colegiales: care este pontul nostru de PR/FS?
Pontul nostru de PR/FS este X/1 cu 23% încredere.
Câte goluri în Temperley vs Colegiales?
Ne așteptăm la Sub 2.5 goluri (69% încredere), pe baza statisticilor ofensive și defensive.
Vor marca ambele echipe în Temperley vs Colegiales?
Ambele echipe marchează: Nu (62% încredere).
Este dubla șansă 1X un pariu bun pentru Temperley vs Colegiales?
Pronosticul nostru de dublă șansă este 1X cu 39% încredere — acoperă două rezultate cu risc redus.
Când și unde se joacă Temperley vs Colegiales?
Temperley vs Colegiales are loc pe 6 sep 2026 la Estadio Alfredo Beranger.

Informații suplimentare

# Echipa P V E L GF GA GD Pct Formă
1 Tristán Suárez 26 13 9 4 29 15 +14 48
2 Temperley 27 12 10 5 30 22 +8 46
3 Gimnasia Jujuy 27 13 7 7 40 33 +7 46
4 Atlanta 27 13 3 11 31 28 +3 42
5 Midland 27 11 8 8 29 22 +7 41
6 Gimnasia y Tiro 27 11 8 8 28 25 +3 41
7 Atlético de Rafaela 27 10 9 8 20 20 0 39
8 Deportivo Maipú 27 11 5 11 34 28 +6 38
9 San Martín SJ 26 10 8 8 28 24 +4 38
10 Colegiales 27 10 7 10 27 25 +2 37
11 San Martín Tucumán 27 8 12 7 27 24 +3 36
12 Almagro 27 9 7 11 22 29 -7 34
13 Quilmes 27 8 8 11 27 23 +4 32
14 Agropecuario 27 7 9 11 23 31 -8 30
15 Nueva Chicago 27 7 8 12 20 27 -7 29
16 Patronato 27 5 13 9 23 30 -7 28
17 Chacarita Juniors 27 7 6 14 19 29 -10 27
18 Club Atlético Güemes 27 5 8 14 22 44 -22 23
Liga Campionilor
Retrogradare

Formă Detaliată & Meciuri Recente

Temperley
VVVDD
10Jucat
6Victories
2Remize
2Înfrângeri
Puncte/Meci2
Proc. de Victorie %60%
Goluri/Meci1.9
Medie Goluri1.3
Medie Concediate0.6
Ambele Echipe Marchează40%
Fără goluri primite50%
Nu a marcat20%

Meciuri Recente

30 augVla Quilmes1-0
23 augVvs Midland2-1
16 augVvs Los Andes3-0
9 augDla Atlanta0-1
2 augDvs Gimnasia y Tiro1-2
Colegiales
VVEDE
10Jucat
5Victories
2Remize
3Înfrângeri
Puncte/Meci1.7
Proc. de Victorie %50%
Goluri/Meci2.2
Medie Goluri1.3
Medie Concediate0.9
Ambele Echipe Marchează40%
Fără goluri primite40%
Nu a marcat30%

Meciuri Recente

2 sepVvs Midland3-0
29 augVvs Deportivo Maipú1-0
22 augEla Almagro0-0
15 augDla San Miguel0-2
9 augEvs Patronato2-2

Istoricul Întâlnirilor

Statistici de Pariuri

MetricăValoare
Total Meciuri7
Medie Goluri1.71
Ambele Echipe Marchează57%
Peste 2.5 Goluri14%
Peste 1.5 Goluri71%

Goluri pe Echipa

EchipaTotalMedie
Temperley60.86 pe meci
Colegiales60.86 pe meci

Fără goluri primite

EchipaFără goluri primite
Temperley2 (29%)
Colegiales2 (29%)
19 apr 2026 Primera Națională Colegiales 1-1 Temperley
1 mar 2014 Primera B Metropolitană Colegiales 1-2 Temperley
31 aug 2013 Primera B Metropolitană Temperley 0-0 Colegiales
26 ian 2013 Primera B Metropolitană Temperley 1-1 Colegiales
12 aug 2012 Primera B Metropolitană Colegiales 1-1 Temperley
21 apr 2012 Primera B Metropolitană Temperley 1-0 Colegiales
13 nov 2011 Primera B Metropolitană Colegiales 2-0 Temperley

Aviz Important: Jocuri Responsabile și Exonerare de Răspundere pentru Predicții

18+

TREBUIE SĂ AVEȚI 18+ ANI PENTRU A PARIA. Pariurile implică risc și pot fi dependente. Vă rugăm să pariați responsabil și să pariați doar ceea ce vă puteți permite să pierdeți.

Predicțiile noastre de fotbal se bazează pe analize statistice și ar trebui folosite doar în scopuri de divertisment. Performanța din trecut nu garantează rezultate viitoare.

Nu suntem consilieri financiari sau de pariuri licențiați. Consultați întotdeauna sfaturi profesionale înainte de a lua decizii de pariere.

18+Resurse locale pentru jocul responsabil — România