Ponturi

Tipuri de pariu

Ligi

Echipe

Accumulator Tips Bet of the Day Articles Favorites Leaderboard

Română

Setări

Format cote
Exemplu 2.50
Fus orar
Join us on Telegram
Scoția
Premier League Scoția
Etapa 3

Falkirk vs Heart of Midlothian Pronostic și Sfaturi de Pariuri

Falkirk Stadium, Falkirk

Pronosticurile noastre: Heart of Midlothian — Câștigă (40%); Peste 2.5; Ambele echipe: Da.

Cea mai bună miză
Selecția noastră
Handicap asiatic
Heart of Midlothian -0.25
@ 1.49
67%
Încredere

Sfaturi de pariere

32%
27%
40%
Falkirk Remiză Heart of Midlothian
Rezultat
Heart of Midlothian
@ 2.09
Pariază
41%
Total goluri
Peste 2.5
@ 1.90
Pariază
50%
Dublă șansă
Acasă/Afara
@ 1.29
Pariază
36%
Handicap asiatic
Heart of Midlothian -0.25
@ 1.49
Pariază
67%
Mijlocul meciului
Remiză
@ 2.12
Pariază
42%
HT/FT
Remiză/Oaspete
@ 5.50
Pariază
18.2%
Scor exact
1:2
@ 8.80
Pariază
11.4%

Piețe suplimentare

Goleador oricând
Elton Kabangu
38.5% @ 2.60 Pariază
Claudio Braga
36.4% @ 2.75 Pariază
Rogers Mato
36.4% @ 2.75 Pariază
Joshua McPake
32.3% @ 3.10 Pariază
Ben Parkinson
32.3% @ 3.10 Pariază
Amadou Ba-Sy
32.3% @ 3.10 Pariază
Cotele actualizate la fiecare oră
Ponturile recalculat la fiecare 2 ore
Blocat cu 2 ore înainte de start

Analiză de experți

Alexey Andrianov Fondator și analist principal
60.3% 30+ ani
11 min citit

Cele două formații din Scottish Premiership intră în această confruntare de pe poziții diametral opuse în clasament, iar contrastul de formă dintre ele oferă o perspectivă interesantă pentru pariori. Falkirk ocupă locul 10 cu un singur punct după primele două runde, în timp ce Heart of Midlothian se...

Citește analiza completă

Statistici Cheie

1
0 Remize
8
2.89 Medie Goluri
33% Ambele Echipe Marchează
67% Peste 2.5
13 mai 2026 Heart of Midlothian 3-0 Falkirk
21 feb 2026 Heart of Midlothian 1-0 Falkirk
13 dec 2025 Falkirk 0-2 Heart of Midlothian
27 sep 2025 Heart of Midlothian 3-0 Falkirk
8 feb 2020 Falkirk 0-1 Heart of Midlothian
Vezi toate întâlnirile

Cote

Casa de pariuri1X2
1xBet 2.89 3.42 2.33
Bet365 2.10 3.40 1.67
Betano 2.07 3.45 1.70

Analiză completă

Alexey Andrianov
Fondator și analist principal

Falkirk - Heart of Midlothian, Etapa a 3-a: Cotele Bet365 și Analiză 1X2

Cele două formații din Scottish Premiership intră în această confruntare de pe poziții diametral opuse în clasament, iar contrastul de formă dintre ele oferă o perspectivă interesantă pentru pariori. Falkirk ocupă locul 10 cu un singur punct după primele două runde, în timp ce Heart of Midlothian se află pe 4 cu trei puncte câștigate din jocul inaugural. Diferența de atitudine și rezultate dintre cele două cluburi este evidentă în acest start de sezon.

Pentru spectatorii din România, fluierul de start va răsuna la ora 17:00 EEST, sâmbătă, 22 august 2026, pe terenul celor de la Falkirk. Bookmakerul Bet365 oferă următoarele cote pentru piața 1X2: victoria gazdelor la 2.88, remiza la 3.4, iar succesul oaspeților la 2.3. Aceste cifre reflectă statutul de outsider al formației locale, însă calculatoare de probabilitate și analize detaliate pot scoate în evidență oportunități de valoare în piața 1X2 sau în alte opțiuni disponibile.

Falkirk și Heart of Midlothian: formă actuală, linie de atac și vulnerabilități defensive

Dinamica actuală a celor două echipe contrastează puternic înainte de duelul de pe Falkirk Stadium. Oaspeții de la Heart of Midlothian vin cu un moral ridicat după victoria categorică de 4-0 împotriva celor de la Dundee United, un rezultat care a întrerupt o serie de patru înfrângeri consecutive în toate competițiile. Acea victorie demonstrează că formația lui Frankie McAvoy poate produce execuții devastatoare atunci când își găsește ritmul ofensiv, în special pe teren propriu sau împotriva unor adversari accesibili. Totuși, înfrângerile suferite în fața lui Benfica (1-6) și dubla cu Sturm Graz (0-2 acasă, 0-4 în deplasare) au expus o fragilitate severă în defensivă atunci când echipa întâlnește adversari de calibru superior, iar această vulnerabilitate va trebui gestionată în fața unui Falkirk care, deși aflat în dificultate, rămâne capabil să puncteze.

Falkirk traversează o perioadă extrem de dificilă, cu seria D-L-L-L-L în ultimele cinci etape. Eșecul de pe teren propriu contra celor de la ST Mirren (0-2) și înfrângerea usturătoare cu 2-5 în fața celor de la Rangers au arătat o linie defensivă aproape inexistentă, iar media de 2,6 goluri primite pe meci în ultimele zece runde confirmă că problemele nu sunt întâmplătoare. Singurul rezultat pozitiv din această perioadă a fost remiza 0-0 pe terenul celor de la Motherwell, un meci în care echipa a demonstrat că poate fi compactă defensiv, dar în care atacul a rămas steril. Diferența de valoare dintre ligile naționale și competițiile europene este evidentă în cazul oaspeților, unde Hearts a primit 12 goluri în doar două meciuri cu formații străine, însă în contextul fotbalului intern scoțian, echipa condusă de McAvoy rămâne superioară din punct de vedere calitativ.

Analizând tiparele de goluri, ambele formații prezintă o rată BTTS de 60% în ultimele zece meciuri, ceea ce sugerează că șansele ca ambele echipe să marcheze sunt considerabile. Falkirk a înscris în 60% din meciurile recente, dar media de doar 1,2 goluri marcate pe meci indică o ineficiență cronică în fața porții, mai ales când este presată de echipe superioare. Hearts, cu o medie de 1,5 goluri marcate, demonstrează o capacitate ofensivă superioară, însă defensive record de 2 goluri primite pe meci (20% clean sheets) arată că și oaspeții întâmpină probleme în a-și asigura spatele. O victorie la zero a oaspeților sau un meci în care ambele formații să înscrie par scenarii plauzibile, în funcție de abordarea tactică a gazdelor.

În perspectiva pariurilor 1X2, Hearts intră ca favorită clară, iar forma actuală a ambelor echipe justifică această evaluare. Totuși, cu doar 20% clean sheets pentru ambele formații șiBTTS la 60%, piața O/U pare atractivă, având în vedere media ridicată de goluri din meciurile recente ale ambelor tabere. Falkirk va încerca să exploateze eventualele spații lăsate de defensiva oaspeților, în timp ce Hearts va căuta să repete explozia ofensivă din meciul cu Dundee United. Diferența de clasă ar trebui să prevaleze, dar inconstanța defensivă a oaspeților în competițiile internaționale poate oferi gazdelor ocazii de a înscrie pe propriul teren.

Supremația lui Hearts în duelul direct cu Falkirk

Statisticile întâlnirilor directe dezvăluie un dezechilibru izbitor între cele două formații. În ultimele 9 partide din această rivalitate, Hearts a obținut 8 victorii, în timp ce Falkirk a reușit un singur succes, fără nicio remiză înregistrată. Această dominanță absolută a oaspeților în 1X2 transcende sezoanele, fiind valabilă atât în perioada recentă din Championship, cât și în sezonul actual din Premiership.

Din cele 5 meciuri detaliate în baza de date, 4 s-au disputat pe terenul lui Hearts, iar rezultatele au fost elocvente: 3-0, 1-0, 3-0 și o victorie la scor minim. Singura deplasare a lui Hearts la Falkirk s-a încheiat tot cu un succes al oaspeților, scor 0-1. Cu o medie de 2,89 goluri pe meci și un procent BTTS de doar 33%, întâlnirile directe au tendința de a fi dominate de o singură echipă, fără ca ambele formații să marcheze.

Pentru pariori, acest istoric sugerează că orice pont 1X2 care exclude victoria lui Hearts prezintă valoare redusă. Procentul scăzut de BTTS indică faptul că piețele pe Sub 2,5 sau victoria la zero a oaspeților ar putea oferi oportunități mai solide decât piața standard pe rezultat. Lipsa completă a remizelor în ultimele 9 întâlniri este, de asemenea, un semnal important pentru piața 1X2.

Confruntarea tactică dintre pressing-ul lui Falkirk și structura 4-2-2-2 a lui Hearts

Hearts sosește la Falkirk Stadium cu o formă clar definită: 4-2-2-2, o schemă care le permite să controleze mijlocul terenului prin cele două perechi de jucători poziționați simetric. Datele statistice relevă un aspect fascinant al atacului oaspeților: toate golurile marcate în acest sezon au fost consemnate în intervalul minutelor 31-45, ceea ce indică o echipă care necesită o perioadă de adaptare la începutul partidelor înainte de a-și găsi ritmul ofensiv. Această tendință sugerează că Hearts va încerca să construiască pas cu pas, probabil prin pase laterale care să deschidă spații în defensiva adversă, urmând să lovească decisiv spre finalul primei reprize.

Falkirk, deși încă fără goluri marcate sau primite în acest sezon, demonstrează o soliditate defensivă care merită atenție. Absența oricăror formații anunțate pentru gazde creează o doză de incertitudine tactică, însă echipa va trebui să găsească soluții ofensive pentru a-și îmbunătăți bilanțul scăzut de doar un punct obținut din primele două runde. Acasă, Falkirk va fi probabil tentată să avanseze liniile și să preseze posesia lui Hearts, punând astfel în pericol echipa oaspete în primele 30 de minute — tocmai înainte ca aceasta să intre în zona sa de confort statistică.

Provocarea strategică a acestei partide va fi determinată de capacitatea lui Hearts de a rezista presiunii inițiale și de a-și impune apoi jocul în benzi caracteristic schemei sale. Cotele Bet365 reflectă un echilibru relativ: Hearts primește o ușoară favorită la 2.30, în timp ce Falkirk pornește din postura de outsider la 2.88, iar remiza se situează la 3.40. Meciul se anunță o bătălie tactică în care prima echipă care își găsește ritmul ar putea dicta cursul partidei, iar capacitatea lui Falkirk de a-și crea ocazii în absența unor goluri în primele etape va fi decisivă pentru paritatea cotelor în timp real.

Unde se ascunde valoarea în duelul dintre Falkirk și Hearts?

Falkirk debutează în acest sezon cu dificultăți vizibile, ocupând poziția a zecea în clasament după doar două runde, cu un singur punct adunat dintr-o remiză și o înfrângere. De partea cealaltă, Hearts vine după o victorie convingătoare care i-a oferit trei puncte și locul patru în ierarhia ligii. Cotele oferite de casele de pariuri reflectă această diferență de formă: favorita este echipa oaspete, cu o probabilitate implicită de 40,1% la victorie, în timp ce Falkirk primește aproximativ 32% șanse de succes. Totuși, miza echilibrată între cele trei opțiuni de 1X2 sugerează că bookmakerii nu exclud o surpriză, iar cea mai bună cotă disponibilă pentru succesul gazdelor este de 2.95 la Betano, ușor peste media pieței.

Analizând seria de predicții, BTTS pare să ofere cea mai mare încredere dintre toate piețele, cu un nivel de certitudine de 55%. Acest lucru se explică prin faptul că ambele formații au arătat vulnerabilități defensive în primele meciuri, iar Hearts a demonstrat că poate marca în deplasare. Piața peste 2.5 primește o încredere similară de 50%, ceea ce înseamnă că un meci cu minim trei goluri este scenariul cel mai probabil. Pentru cei care caută siguranță, DC 12 — adică victoria gazdelor sau a oaspeților, fără remiză — oferă 36% încredere și acoperă două din trei rezultate posibile.

Din punct de vedere al valorii reale, observăm că probabilitatea noastră pentru victoria oaspeților (41%) depășește ușor probabilitatea implicită oferită de case (40,1%), ceea ce înseamnă că pontul 1X2 pe Hearts nu reprezintă neapărat o valoare exceptională. În schimb, BTTS primește cea mai mare încredere și corelează cu statisticile ambelor echipe din startul sezonului. Pariorii care doresc să-și maximizeze câștigurile pot găsi cea mai bună cotă pentru BTTS la Betano, acolo unde oferta pentru ambele echipe să înscrie depășește media pieței.

Opțiuni de pariere suplimentare pentru duelul Falkirk - Hearts

AH Hearts -0.25 reprezintă cea mai solidă recomandare din această selecție, cu o cotă de 1.49 și o încredere de 67%. Această piață oferă avantajul unei scheme de pariere care împarte miza între două puncte: jumătate din miză merge pe Hearts -0.50, iar cealaltă jumătate pe Hearts 0.00. Astfel, pariorul obține o cotă parțială chiar dacă echipa câștigă cu un singur gol, iar în caz de remiză primește jumătate din miză înapoi. Hearts traversează o formă mai bună în acest sezon și ocupă poziția a patra în clasament, comparativ cu Falkirk care se află pe locul zece. Cotă de 1.49 reflectă statutul de favorit al oaspeților, însă marja redusă de siguranță sugerează că o victorie minimală rămâne scenariul cel mai probabil.

Pentru cei care caută câștiguri potențiale mai mari, CS 1:2 la o cotă de 8.80 reprezintă o alternativă tentantă, deși cu o încredere de doar 11%. Scorul 1:2 se încadrează în tiparul unui meci în care ambele echipe marchează, dar oaspeții domină. Falkirk a primit două goluri în prima rundă, iar Hearts a marcat de cel puțin două ori în meciul anterior. Combinația dintre forma defensivă vulnerabilă a gazdelor și capacitatea ofensivă a vizitatorilor face ca acest rezultat să fie realizabil, însă probabilitatea redusă impune o gestionare prudentă a bankroll-ului. Această piață se potrivește celor care preferă pariuri cu risc ridicat și câștig potențial substanțial.

Piața marcatorului anytime aduce în prim-plan un nume care poate face diferența: Elton Kabangu, disponibil la o cotă de 2.60 cu 38% încredere. La această cotă, Kabangu oferă o valoare atractivă pentru un jucător care evoluează la o echipă cu șanse reale de victorie și care probabil va avea ocazii clare de gol. Pariorii trebuie să monitorizeze însă ultimele noutăți despre echipă înainte de fluierul de start, deoarece selecția de piață rămâne condiționată de prezența jucătorului pe teren și de strategia tactică aleasă de antrenor.

Verdictul nostru pentru Falkirk — Hearts

Analizând forma actuală a celor două formații și poziționarea în clasament, Hearts pornește ca favorită în acest duel din etapa a 3-a a ligii scotiene. Oaspeții au acumulat 3 puncte dintr-o victorie, în timp ce Falkirk se află pe locul 10 cu doar un punct obținut din primele două runde. Diferența de moral și încredere dintre cele două echipe joacă un rol important înaintea acestei întâlniri programate pe 22 august 2026.

Pe baza analizei noastre, mizăm pe victoria oaspeților (2) ca opțiune principală, completată de peste 2.5 goluri și BTTS da. Aceste trei predicții oferă un echilibru optim între probabilitate și valoare, ținând cont că Hearts dispune de resurse offensive superioare, iar defensiva lui Falkirk a arătat vulnerabilități în primele meciuri ale sezonului. Recomandăm pariorilor să ia în considerare aceste optiuni pentru un bilet diversificat.

Selecția noastrăDaAmbele echipe marchează@1.69 · 55%
Cea mai bună valoareHeart of MidlothianRezultatul meciului (1X2)@2.09 · 41%

Întrebări Frecvente

Falkirk vs Heart of Midlothian: cine este favorit la victorie?
Modelul nostru prezice Heart of Midlothian cu 41% încredere pe baza formei actuale, a istoricului și a analizei statistice.
Vor marca ambele echipe în Falkirk vs Heart of Midlothian?
Ambele echipe marchează: Da (55% încredere).
Este dubla șansă 12 un pariu bun pentru Falkirk vs Heart of Midlothian?
Pronosticul nostru de dublă șansă este 12 cu 36% încredere — acoperă două rezultate cu risc redus.
Care este cel mai bun pariu pentru Falkirk vs Heart of Midlothian?
Recomandarea noastră principală este Da cu 55% încredere.
Ce scor este prognozat pentru Falkirk vs Heart of Midlothian?
Cel mai probabil scor corect este 1:2 (11.4% probabilitate implicită).
Când și unde se joacă Falkirk vs Heart of Midlothian?
Falkirk vs Heart of Midlothian are loc pe 15 sep 2026 la Falkirk Stadium.

Informații suplimentare

Falkirk

Golgeteri principali

Fără date

Asistențe

Fără date

Cartonașe

A. DohertyAtacant
10
L. McCannFundaș
10
F. YeatsMijlocaș
10
L. NeilsonFundaș
10
B. KrauhausMijlocaș
10
Heart of Midlothian

Golgeteri principali

Cláudio BragaAtacant
1Goluri
J. McPakeAtacant
1Goluri
O. McEnteeFundaș
1Goluri
C. MillerMijlocaș
1Goluri
J. WilsonAtacant
1Goluri

Asistențe

Cláudio BragaAtacant
2Asistențe
J. McPakeAtacant
1Asistențe
S. KerjotaMijlocaș
1Asistențe

Cartonașe

J. AltenaFundaș
10
S. FindlayFundaș
01
A. Ba-SyAtacant
10
H. MilneFundaș
10

Formă Detaliată & Meciuri Recente

Falkirk
DEDDD
10Jucat
2Victories
1Remize
7Înfrângeri
Puncte/Meci0.7
Proc. de Victorie %20%
Goluri/Meci3.8
Medie Goluri1.2
Medie Concediate2.6
Ambele Echipe Marchează60%
Fără goluri primite20%
Nu a marcat30%

Meciuri Recente

29 augDla Celtic1-2
9 augEla Motherwell0-0
1 augDvs ST Mirren0-2
16 maiDvs Rangers2-5
13 maiDla Heart of Midlothian0-3
Heart of Midlothian
VEEVD
10Jucat
3Victories
2Remize
5Înfrângeri
Puncte/Meci1.1
Proc. de Victorie %30%
Goluri/Meci3.6
Medie Goluri1.5
Medie Concediate2.1
Ambele Echipe Marchează60%
Fără goluri primite20%
Nu a marcat20%

Meciuri Recente

29 augVvs St. Johnstone2-1
20 augEvs Rapid Viena2-2
13 augEvs Benfica1-1
9 augVvs Dundee United4-0
6 augDla Benfica1-6

Istoricul Întâlnirilor

Statistici de Pariuri

MetricăValoare
Total Meciuri9
Medie Goluri2.89
Ambele Echipe Marchează33%
Peste 2.5 Goluri67%
Peste 1.5 Goluri78%

Goluri pe Echipa

EchipaTotalMedie
Falkirk50.56 pe meci
Heart of Midlothian212.33 pe meci

Fără goluri primite

EchipaFără goluri primite
Falkirk0 (0%)
Heart of Midlothian6 (67%)
13 mai 2026 Premier League Scoția Heart of Midlothian 3-0 Falkirk
21 feb 2026 Premier League Scoția Heart of Midlothian 1-0 Falkirk
13 dec 2025 Premier League Scoția Falkirk 0-2 Heart of Midlothian
27 sep 2025 Premier League Scoția Heart of Midlothian 3-0 Falkirk
8 feb 2020 Cupa Scoției Falkirk 0-1 Heart of Midlothian
21 mar 2015 Campionat Falkirk 0-3 Heart of Midlothian
24 ian 2015 Campionat Heart of Midlothian 2-3 Falkirk
15 nov 2014 Campionat Falkirk 1-2 Heart of Midlothian
30 aug 2014 Campionat Heart of Midlothian 4-1 Falkirk

Aviz Important: Jocuri Responsabile și Exonerare de Răspundere pentru Predicții

18+

TREBUIE SĂ AVEȚI 18+ ANI PENTRU A PARIA. Pariurile implică risc și pot fi dependente. Vă rugăm să pariați responsabil și să pariați doar ceea ce vă puteți permite să pierdeți.

Predicțiile noastre de fotbal se bazează pe analize statistice și ar trebui folosite doar în scopuri de divertisment. Performanța din trecut nu garantează rezultate viitoare.

Nu suntem consilieri financiari sau de pariuri licențiați. Consultați întotdeauna sfaturi profesionale înainte de a lua decizii de pariere.

18+Resurse locale pentru jocul responsabil — România