Ponturi

Tipuri de pariu

Ligi

Echipe

Accumulator Tips Bet of the Day Articles Favorites Leaderboard

Română

Setări

Format cote
Exemplu 2.50
Fus orar
Join us on Telegram
Peru
Primera División
Etapa 7

Atlético Grau vs FBC Melgar Pronostic și Sfaturi de Pariuri

Ambrosio Maco Arroyo, Piura

Pronosticurile noastre: FBC Melgar — Câștigă (35%); Sub 2.5; Ambele echipe: Da.

Cea mai bună miză
Selecția noastră
Total goluri
Sub 2.5
@ 1.62
58%
Încredere

Sfaturi de pariere

35%
31%
35%
Atlético Grau Remiză FBC Melgar
Rezultat
Atlético Grau
@ 2.35
Pariază
36%
Ambele echipe marchează
Da
@ 1.85
Pariază
50%
Dublă șansă
Acasă/Afara
@ 1.33
Pariază
35%
Handicap asiatic
Atlético Grau -0.25
@ 2.17
Pariază
46%
Mijlocul meciului
Remiză
@ 1.89
Pariază
45%
HT/FT
Remiză/Gazdă
@ 5.60
Pariază
17.9%

Piețe suplimentare

Total corner-uri
Under 9.5
@ 1.56
Pariază
58.9%
Goleador oricând
Raul Ruidiaz
38.5% @ 2.60 Pariază
Adrian Fernandez
33.3% @ 3.00 Pariază
Bernardo Cuesta
31.3% @ 3.20 Pariază
Cristian Bordacahar
29.4% @ 3.40 Pariază
Pablo Erustes
29.4% @ 3.40 Pariază
Pablo Lavandeira
27.8% @ 3.60 Pariază
Cotele actualizate la fiecare oră
Ponturile recalculat la fiecare 2 ore
Blocat cu 2 ore înainte de start

Analiză de experți

Alexey Andrianov Fondator și analist principal
60.3% 30+ ani
13 min citit

Luni, 31 august 2026, ora 23:00 (EEST), stadiumul Ambrosio Maco Arroyo din Piura va găzdui o confruntare directă între două formații care traversează momente diferite ale sezonului. Atlético Grau, ocupanta locului 10 în clasamentul Clausura, primește vizita celor de la FBC Melgar, echipa situată pe ...

Citește analiza completă

Statistici Cheie

2
4 Remize
4
1.8 Medie Goluri
30% Ambele Echipe Marchează
50% Peste 2.5
15 mar 2026 FBC Melgar 0-0 Atlético Grau
5 oct 2025 Atlético Grau 0-0 FBC Melgar
18 mai 2025 FBC Melgar 1-1 Atlético Grau
24 sep 2024 FBC Melgar 0-0 Atlético Grau
21 apr 2024 Atlético Grau 1-2 FBC Melgar
Vezi toate întâlnirile

Cote

Casa de pariuri1X2
10Bet 1.80 3.10 1.90
1xBet 2.80 2.80 2.75
Bet365 1.80 3.10 1.91

Analiză completă

Alexey Andrianov
Fondator și analist principal

Atlético Grau – FBC Melgar: Cotă și Analiză 1X2 pentru Runda a 7-a din Clausura

Luni, 31 august 2026, ora 23:00 (EEST), stadiumul Ambrosio Maco Arroyo din Piura va găzdui o confruntare directă între două formații care traversează momente diferite ale sezonului. Atlético Grau, ocupanta locului 10 în clasamentul Clausura, primește vizita celor de la FBC Melgar, echipa situată pe poziția a 7-a, cu doar un punct avans. Este runda a 7-a din Clausura, iar miza este clară pentru ambele tabere: trei puncte care pot face diferența în lupta pentru o clasare superioară.

Din punct de vedere al formei recente, FBC Melgar pare să fi găsit un echilibru mai solid, cu seria DWLDW în ultimele cinci partide. Atlético Grau traversează o perioadă oscilantă, cu seria WWDLL, ceea ce sugerează dificultăți în menținerea constanței. Totuși, atmosfera deacasă poate juca un rol important, iar odihna acumulată — 10 zile pentru gazde față de 8 pentru oaspeți — oferă un mic avantaj fizic echipei lui Atlético Grau. Cotele oferite de Bet365 reflectă această balanță fragilă: 2.55 pentru victoria gazdelor, 3.10 pentru remiză și 2.70 pentru succesul oaspeților, ceea ce indică o previziune extrem de apropiată între cele două formații.

Un element care poate înclina balanța în favoarea vizitatorilor este motivația declarată: FBC Melgar are obiectivul clar de a obține un loc în Copa Sudamericana, un target care le conferă un plus de determinare în acest moment al sezonului. Atlético Grau nu are o miză tabelară specifică evidențiată, ceea ce ridică întrebarea dacă echipa va găsi impulsul necesar pentru a contracara presiunea oaspeților. Cum se va termina această întâlnire de la Piura? Răspunsul va veni luni seară, când cele două formații vor intra pe teren pentru a-și disputa cele trei puncte puse în joc.

Balanţa istorică între Atlético Grau şi FBC Melgar: remize dominate în ultimele întâlniri

Analizând ultimele cinci dispute directe, se conturează un tablou extrem de echilibrat între cele două formaţii. FBC Melgar a obţinut patru victorii în cele zece întâlniri analizate, în timp ce Atlético Grau a câştigat doar două, restul de patru partide încheindu-se la egalitate. Această distribuţie sugerează o rivalitate în care niciuna dintre echipe nu reuşeşte să-şi impună constant superioritatea, iar parcursul recent indică o tendinţă clară spre remize.

Un aspect notabil al acestor dueluri îl reprezintă frecvenţa scăzută a situaţiilor în care ambele formaţii înscriu. Rata BTTS de doar 30% în ultimele zece întâlniri reflectă un tipar tactic orientat spre soliditatea defensivă, echipele preferând să-şi securizeze propria poartă în detrimentul unui atac riscant. Golurile marcate au oscilat între zero şi maximum două, media de 1,8 goluri per meci fiind semnificativ sub standardul ligii.

Cea mai recentă întâlnire din martie 2026 s-a încheiat 0-0, prelungind seria remizelor la patru din ultimele cinci dispute. Singura excepţie a fost victoria lui FBC Melgar din aprilie 2024, când echipa a reuşit să spargă echilibrul cu un rezultat de 2-1. Pentru cei interesaţi de pariuri, opţiunea X (egal) la 1X2 apare ca o variantă atractivă având în vedere istoricul strâns, iar piaţa Sub 2,5 se justifică prin numărul redus de goluri înregistrate în aceste dueluri.

Cum diferența de formă și motivație va decide soarta partidei de la Piura

Confruntarea de luni seară de pe „Ambrosio Maco Arroyo" din Piura reprezintă un duel tactic interesant între două formații care abordează jocul din perspective complet diferite. Atlético Grau, situată pe locul 10 cu 10 puncte, se prezintă în formatia 4-2-3-1, punând accent pe soliditatea defensivă și tranziții rapide pe contraatac. Echipa gazdă a primit doar 3 goluri în cele 6 etape disputate din Clausura, demonstrând o organizare defensivă robustă, însă offensive a marcat 0 goluri în această perioadă, ceea ce indică o dificultate majoră în finalizarea acțiunilor. Absența unei amenințări constante în zona de atac transformă meciul într-o provocare majoră, în contextul în care oaspeții de la FBC Melgar s-au dovedit eficienți în ultimele lor apariții.

FBC Melgar, ocupanta locului 7 cu 11 puncte, vine în această deplasare cu o motivație semnificativă, clubul din Arequipa având ca obiectiv clar promovarea în Copa Sudamericana. Trupa antrenată de TD își desfășoară jocul în sistem 4-4-2, un format mai direct și mai agresiv, care îi permite să controleze centrul terenului și să amenințe prin laterale. Datele statistice arată că 50% dintre golurile marcate de FBC Melgar în acest sezon au fost înscrise în intervalul minutelor 76-90, ceea ce sugerează un fizic mai proaspăt și o condiție superioară în finalul partidelor. Această caracteristică poate fi crucială luni seară, având în vedere că Atlético Grau a avut parte de 10 zile de pauză și ar putea suferi lipsa ritmului de meci, în timp ce FBC Melgar a evoluat acum o săptămână și menține astfel un tonus competițional mai bun.

Din punct de vedere al cotelor oferite de Bet365 pentru piața 1X2 — Atlético Grau la 2.55, X la 3.10 și FBC Melgar la 2.70 — echipele sunt evaluate aproape echilibrat, ceea ce reflectă incertitudinea privind deznodământul. Totuși, forma recentă diferențiază cele două echipe: Atlético Grau vine după seria WWDLL, în timp ce FBC Melgar traversează o perioadă mai constantă cu DWLDW. Tactically, Atlético Grau va încerca să profite de pauza lungă pentru a rezista în prima oră de joc, însă iformarea progresivă a oaspeților și presiunea constantă peflancuri, combinate cu instinctul lor de a marca în minute târzii, ar putea face diferența. Scăderea intensității defensive a gazdelor în finalul partidelor, corelată cu experiența lui FBC Melgar în gestionarea momentelor decisive, sugerează că oaspeții au un avantaj tactic în momentele cruciale ale întâlnirii.

Forma actuală și evoluția rezultatelor: Atlético Grau în căutare de stabilitate, Melgar cu apetit ofensiv crescut

Atlético Grau traversează o perioadă fluctuantă înainte de întâlnirea cu FBC Melgar de pe teren propriu. Echipa ocupă locul 10 în clasament cu 10 puncte adunate în primele șase etape ale Clausura, iar seria recentă WWDLL confirmă dificultățile de a construi o constanță în rezultate. În ultimele cinci runde, formația din Piura a alternat victorii cu înfrângeri, suferind eșecuri la limită împotriva celor de la Sport Boys (0-1 acasă) și o înfrângere clară pe terenul celor de la Sport Huancayo (0-2). Totuși, revenirea spectaculoasă cu o victorie 3-1 în deplasare la FC Cajamarca demonstrează potențialul ofensiv al echipei atunci când funcționează la capacitate maximă. Media de un gol marcat pe meci în ultimele zece partide reflectă o problemă de creativitate, însă apărarea rămâne solidă, cu o medie de doar 0,8 goluri primite pe meci și 40% meciuri fără gol primit. Procentul redus de BTTS de doar 30% indică faptul că Atlético Grau controlează deseori fluența partidelor în care este implicată, fie marcând, fie închizând tabela.

FBC Melgar, poziționată pe locul 7 cu 11 puncte, prezintă o formă superioară și un atac mult mai prolific. seria DWLDW din ultimele cinci meciuri arată o echipă care nu pierde des, cu doar o înfrângere suferită acasă împotriva celor de la FC Cajamarca (2-4). Calificativul ofensiv este evident: media de două goluri marcate pe meci în ultimele zece partide, cea mai bună din comparativă, și un procent BTTS impresionant de 80%. Jucătorii au demonstrat capacitatea de a marca în situații diverse, de la victoria 2-1 contra celor de la Sporting Cristal până la succesul categoric 3-0 în deplasare la Club Deportivo Los Chankas. De altfel, remiza 1-1 cu marea rivală Alianza Lima subliniază experiența echipei în meciurile de mare miză. Totuși, apărarea ridică semne de îngrijorare cu o medie de 1,1 goluri primite pe meci și doar 20% meciuri fără gol primit, ceea ce sugerează vulnerabilități ce ar putea fi exploatate de Atlético Grau.

Analiza directă a formelor indică un avantaj evident pentru FBC Melgar, reflectat și în procente (41% vs 59%). Diferența de atac (29% vs 71%) este covârșitoare, echipa vizitatoare dovedindu-se mult mai periculoasă în faza de creație și finalizare. În schimb, Atlético Grau își compensează limitele offensive printr-o disciplină defensivă superioară (64% vs 36%), bazată pe organizare tactică și minimizearea spațiilor. Un element cheie al acestei întâlniri va fi modul în care Atlético Grau își va gestiona balanța dintre prudență și nevoia de a marca, în timp ce Melgar va trebui să-și asigure spatele în fața unei echipe care nu oferă multe ocazii. dată fiind diferența de formă și calitățile contrastante, meciul se anunță o confruntare între pragmatismul defensiv al gazdelor și determinarea ofensivă a oaspeților.

De ce cota de 2.9 la Unibet pentru gazde oferă cea mai bună valoare din acest meci

Meciul dintre Atlético Grau și FBC Melgar din cadrul etapei a 7-a a turneului Clausura prezintă un tablou extrem de echilibrat din punct de vedere al cotelor 1X2. Cotele de piață indică o probabilitate aproape identică pentru toate cele trei rezultate posibile — aproximativ 33% pentru fiecare opțiune — ceea ce reflectă situația din clasament: gazdele ocupă locul 10 cu 10 puncte, iar FBC Melgar se află pe 7 cu 11 puncte. Totuși, analiza noastră acordă un avantaj discret echipei gazdă, plasând victoria acestora la o probabilitate de 36%, ceea ce transformă cota de 2.75 oferită de casele de pariuri într-o oportunitate atractivă. Cea mai bună cotă disponibilă pentru victoria lui Atlético Grau este 2.9 la Unibet, ceea ce înseamnă că pariorii care mizează pe succesul gazdelor primesc o valoare superioară față de media pieței.

piața O/U 2.5, tendința este clară către un meci cu puține goluri. Echipa noastră de analiză atribuie o încredere de 58% pentru opțiunea sub 2.5, un procentaj ridicat care sugerează că ambele formații vor prioritiza soliditatea defensivă. Atlético Grau vine după un șir de rezultate care au evidențiat dificultăți în departamentul ofensiv, în timp ce FBC Melgar, deși are un atac decent, a demonstrat inconsistență în deplasări. Această dinamică face ca peste 2.5 goluri să fie o opțiune riscantă, iar pariorii care urmăresc valoarea ar trebui să evite această piață sau să o considere doar pentru pariuri combinate cu risc redus.

Piața BTTS prezintă un alt element interesant al acestui meci. Cu o încredere de 50% pentru ambele echipe care înscriu, predicția noastră sugerează că, deși meciul va fi probabil tacticizat și cu puține ocazii clare, fiecare echipă își va găsi momentul de a înscrie. Această combinație între BTTS da și sub 2.5 poate părea contradictorie la prima vedere, dar în realitate se completează: un 2-0, 1-1 sau 0-1 sunt rezultate care ar satisface ambele condiții. Pariorii care doresc o expunere moderată pe acest meci pot explora combinația dintre 1X2 și BTTS, deși Cotele pentru această combinație necesită verificare directă la casele de pariuri selectate.

Pentru cei care preferă o abordare mai prudentă, piața DC 12 oferă acoperire pentru orice rezultat în afară de remiză, cu o încredere de 35%. Deși nu este cea mai încrezătoare predicție a noastră, opțiunea 12 elimină riscul unui pariu pierzător în cazul unei remize și poate fi atractiva pentru cei care vor să minimizeze volatilitatea. Cota cea mai bună pentru 12 trebuie verificată la casele de pariuri, dar principiul rămâne valabil: într-un meci atât de echilibrat, evitarea remizei prin DC oferă o cale rezonabilă de acțiune. Rămâne de văzut dacă Atlético Grau își va folosi avantajul terenului propriu pentru a face diferența sau dacă FBC Melgar va reuși să smulgă un rezultat pozitiv în deplasare.

Piața cartonașelor și cornerelor în meciul de la Piura

Unul dintre cele mai atractive segmente pentru pariori în acest duel este piața cartonașelor. Arbitrul R. Mendez, care va conduce întâlnirea de pe Ambrosio Maco Arroyo, prezintă o medie de 5.3 cartonașe acordate în cele 4 meciuri arbitrate în acest sezon. Datele plasează pariul pe sub 5.5 cartonașe la o cotă de 1.60, cu o încredere de 52%, ceea ce sugerează că scenariul unui meci cu puține faulturi și cartonașe este realist. Ofertele caselor de pariuri pentru această piață sunt echilibrate, iar valoarea este ușor în favoareaUNDER-ului, mai ales că ambele echipe preferă un stil de joc mai organizat decât agresiv.

În ceea ce privește piața cornerelor, modelul nostru indică o probabilitate de 61% pentru sub 9.5 cornere, la o cotă de 1.43.Statisticile recente ale ambelor cluburi arată un ritm mai lent de dispută în zona de finalizare, ceea ce reduce natural numărul de corner-e generate. Deși cotele nu sunt extrem de generoase, siguranța acestui pariu îl face potrivit pentru cei care preferă strategii mai conservatoare. Combinația dintre un arbitru moderat și formația tactică echilibrată a celor două echipe susține acest scenariu.

Pentru pasionații de pariuri pe marcatori, Raul Ruidiaz reprezintă o opțiune interesantă la o cotă de 2.60, cu o încredere de 38%. Deși procentajul este moderat, raportul risc-recompensă face ca această alegere să merite luată în considerare, mai ales dacă Ruidiaz va fi titular în acest meci din etapa cu numărul 7 a Clausurei.

Apelul nostru final: Atlético Grau împreună cu sub 2,5 goluri

După analizarea tuturor datelor relevante, opțiunea principală rămâne victoria gazdelor la o cotă echilibrată. Atlético Grau beneficiază de avantajul terenului propriu pe un teren care le poate fi familiar, iar forma lor recentă le oferă încrederea necesară pentru a obține un rezultat pozitiv. Totuși, diferența minimă de puncte în clasament și parcursul echilibrat al ambelor formații sugerează un meci strâns, în care oaspeții de la FBC Melgar ar putea pune probleme serioase apărării adverse. Prin urmare, varianta dublă 12 reprezintă o alternativă prudentă pentru cei care preferă să evite riscul asociat unui rezultat direct.

Pentru cei interesați de piețele adiacente, sub 2,5 goluri rămâne cea mai sigură opțiune dintre toate recomandările noastre, cu o marjă de siguranță superioară celorlalte propuneri. Deși BTTS da are o probabilitate echilibrată, experiența anterioară în astfel de dueluri strânse indică faptul că ambele echipe ar putea întâmpina dificultăți în a-și crea ocazii clare de gol. Meciul din cadrul rundei a 7-a a Clausurei se anunță a fi o dispută tacticoasă, cu șanse reale de a se încheia cu un număr redus de reușite.

Selecția noastrăSub 2.5Peste/sub Țeluri@1.62 · 58%
Cea mai bună valoareAtlético GrauRezultatul meciului (1X2)@2.35 · 36%

Întrebări Frecvente

Atlético Grau vs FBC Melgar: cine este favorit la victorie?
Modelul nostru prezice Atlético Grau cu 36% încredere pe baza formei actuale, a istoricului și a analizei statistice.
Atlético Grau vs FBC Melgar: care este pontul nostru de PR/FS?
Pontul nostru de PR/FS este X/1 cu 18% încredere.
Câte goluri în Atlético Grau vs FBC Melgar?
Ne așteptăm la Sub 2.5 goluri (58% încredere), pe baza statisticilor ofensive și defensive.
Vor marca ambele echipe în Atlético Grau vs FBC Melgar?
Ambele echipe marchează: Da (50% încredere).
Este dubla șansă 12 un pariu bun pentru Atlético Grau vs FBC Melgar?
Pronosticul nostru de dublă șansă este 12 cu 35% încredere — acoperă două rezultate cu risc redus.
Când și unde se joacă Atlético Grau vs FBC Melgar?
Atlético Grau vs FBC Melgar are loc pe 1 sep 2026 la Ambrosio Maco Arroyo.

Informații suplimentare

Atlético Grau

Golgeteri principali

Fără date

Asistențe

Fără date

Cartonașe

F. OncoyMijlocaș
10
I. CamargoAtacant
10
I. TapiaFundaș
10
FBC Melgar

Golgeteri principali

C. BordacaharMijlocaș
2Goluri
B. CuestaAtacant
1Goluri

Asistențe

B. CuestaAtacant
1Asistențe
M. LazoFundaș
1Asistențe
Matias ZegarraFundaș
1Asistențe

Cartonașe

M. LazoFundaș
20
C. BordacaharMijlocaș
10
B. CuestaAtacant
10
Matias ZegarraFundaș
10
J. AlcántarFundaș
10

Formă Detaliată & Meciuri Recente

Atlético Grau
VVEDD
10Jucat
5Victories
1Remize
4Înfrângeri
Puncte/Meci1.6
Proc. de Victorie %50%
Goluri/Meci1.8
Medie Goluri1
Medie Concediate0.8
Ambele Echipe Marchează30%
Fără goluri primite40%
Nu a marcat40%

Meciuri Recente

21 augVla FC Cajamarca3-1
14 augVvs Comerciantes Unidos1-0
8 augEla Colegiul Juan Pablo II0-0
1 augDvs Sport Boys0-1
25 iulDla Sport Huancayo0-2
FBC Melgar
EVDEV
10Jucat
5Victories
4Remize
1Înfrângeri
Puncte/Meci1.9
Proc. de Victorie %50%
Goluri/Meci3.1
Medie Goluri2
Medie Concediate1.1
Ambele Echipe Marchează80%
Fără goluri primite20%
Nu a marcat10%

Meciuri Recente

23 augEvs Alianza Lima1-1
15 augVla Club Deportivo Los Chankas3-0
9 augDvs FC Cajamarca2-4
2 augEla UCV Moquegua0-0
26 iulVvs Sporting Cristal2-1

Istoricul Întâlnirilor

Statistici de Pariuri

MetricăValoare
Total Meciuri10
Medie Goluri1.8
Ambele Echipe Marchează30%
Peste 2.5 Goluri50%
Peste 1.5 Goluri60%

Goluri pe Echipa

EchipaTotalMedie
Atlético Grau70.7 pe meci
FBC Melgar111.1 pe meci

Fără goluri primite

EchipaFără goluri primite
Atlético Grau4 (40%)
FBC Melgar6 (60%)
15 mar 2026 Divizia Prima FBC Melgar 0-0 Atlético Grau
5 oct 2025 Divizia Prima Atlético Grau 0-0 FBC Melgar
18 mai 2025 Divizia Prima FBC Melgar 1-1 Atlético Grau
24 sep 2024 Divizia Prima FBC Melgar 0-0 Atlético Grau
21 apr 2024 Divizia Prima Atlético Grau 1-2 FBC Melgar
7 iul 2023 Divizia Prima FBC Melgar 3-0 Atlético Grau
4 feb 2023 Divizia Prima Atlético Grau 3-0 FBC Melgar
24 oct 2022 Divizia Prima Atlético Grau 2-1 FBC Melgar
25 iun 2022 Divizia Prima FBC Melgar 1-0 Atlético Grau
14 oct 2020 Divizia Prima FBC Melgar 3-0 Atlético Grau

Aviz Important: Jocuri Responsabile și Exonerare de Răspundere pentru Predicții

18+

TREBUIE SĂ AVEȚI 18+ ANI PENTRU A PARIA. Pariurile implică risc și pot fi dependente. Vă rugăm să pariați responsabil și să pariați doar ceea ce vă puteți permite să pierdeți.

Predicțiile noastre de fotbal se bazează pe analize statistice și ar trebui folosite doar în scopuri de divertisment. Performanța din trecut nu garantează rezultate viitoare.

Nu suntem consilieri financiari sau de pariuri licențiați. Consultați întotdeauna sfaturi profesionale înainte de a lua decizii de pariere.

18+Resurse locale pentru jocul responsabil — România